Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Gry w sieci

O tym, że gry komputerowe pełnią funkcję rozrywkową, wiedzą wszyscy. Problem pojawia się w momencie, gdy ich uczestnik przenosi występującą tam rzeczywistość do życia codziennego, kiedy spędza przed monitorem zbyt dużo czasu, zaniedbując szkolne i zawodowe obowiązki.

Jeszcze kilka lat temu wśród miłośników gier królowały automaty. Miały to do siebie, że nie absorbowały zbytnio uczestników. Wrzucało się monetę, była gra, i koniec. Sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy wymyślono gry przeglądarkowe. Na czym one polegają?

Przede wszystkim na tym, że długo można w nie grać – kilka miesięcy, a nawet lat. Druga rzecz to kreacja określonej rzeczywistości, w którą wielu graczy się wtapia. To, czy potrafią oddzielić grę od realu, zależy tylko i wyłącznie od nich, a w zasadzie od siły ich psychiki. Trzecia rzecz, o której koniecznie trzeba powiedzieć, to kwestia komunikacji społecznej. Otóż w grach przeglądarkowych zawierane są pomiędzy grającymi sojusze, jest też rywalizacja, nieuzasadniona wrogość, żartobliwa bądź agresywna polemika.

Większość z tych gier polega na budowaniu wirtualnych imperiów, na osiągnięciu potęgi kosztem innych, słabszych graczy. Jest to rywalizacja i współzawodnictwo w pełnym tego słowa znaczeniu. Stosuje się różnego rodzaju sztuczki oraz zabiegi, by pokonać przeciwnika. Często jest to określona strategia, a czasami perswazja i dyplomacja. ...

Marcin Gomółka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł