Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Grypa w natarciu

Tylko od 23 do 31 grudnia 2012 r. zarejestrowano w Polsce 78 tys. 779 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Na początku stycznia 2013 r. odnotowano przypadki śmierci spowodowanej wirusem grypy A/H1N1, wywołującym tzw. świńską grypę.

Co roku z powodu grypy umiera w Polsce kilkaset osób, u około 6% chorych ma ona ciężki przebieg. Można na nią chorować wielokrotnie w ciągu całego życia, ponieważ odporność po przechorowaniu nie jest długoletnia, a wirus ulega częstym mutacjom. Na przykład wirus A/H1N1 w 2010 r. wywołał pandemię tzw. świńskiej grypy, choć nie jest niebezpieczniejszy od zwykłej grypy sezonowej. Specjaliści ostrzegają jednak przed nim, bo jest on szczególnie groźny ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się.

Fakty i mity

Choć wydaje się nam, że o grypie wiemy wszystko, w obliczu choroby często tracimy głowę i zapominamy o najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim o tym, że jeśli grypa ma łagodny przebieg i nie mamy innych poważnych dolegliwości czy schorzeń, nie musimy natychmiast biec do lekarza.

Grypa jest chorobą zakaźną, którą wywołują wirusy. Zarażenie następuje drogą kropelkową. Gdy osoba chora na grypę mówi, kaszle lub kicha, wydala niewielkie kropelki śliny razem z wirusem, które trafiają do dróg oddechowych innych osób. Zarażenie może również nastąpić poprzez kontakt bezpośredni. Jeśli chora osoba na grypę dotyka swoich ust lub nosa, np. podczas oczyszczania go chusteczką, na rękach pozostają jej mikroskopijne ślady śluzu wraz z wirusem. Dotknięcie tą ręką innej osoby powoduje przekazanie wirusów, a następnie ich rozsiew podczas dotykania ust i nosa, np. podczas ziewania.

Osoba chora na grypę zaraża inne osoby już na dwa, trzy dni przed wystąpieniem objawów, zaraża także w trakcie występowania objawów ostrej choroby oraz do pięciu dni po ich ustąpieniu.

Nieprzyjemne objawy

Objawy grypy pojawiają się nagle, tj. w ciągu kilku godzin. Do najważniejszych należą: wysoka gorączka (powyżej 38°C), dreszcze, suchy i męczący kaszel, katar. W cięższych przypadkach mogą wystąpić krwawienia z nosa, silne bóle głowy, mięśni, uczucie rozbicia i wyczerpania. Zwykle nie ma kataru ani zapalenia spojówek.

Objawy niepowikłanej grypy ustępują po około tygodniu. Najdłużej utrzymującym się objawem jest kaszel, który może trwać kolejny tydzień po ustąpieniu ostrych objawów. Niektóre osoby po przechorowaniu grypy mogą odczuwać przez dłuższy czas osłabienie.

Uwaga: powikłania

Wbrew powszechnej opinii grypa może być bardzo niebezpieczną chorobą. Bywa, że zachorowanie powoduje pojawienie się innych chorób czy powikłań, np. zapalenia płuc. Grypa może również pogorszyć przebieg chorób, na które dana osoba cierpiała przed zachorowaniem, np. zaostrzenie astmy czy rozregulowanie cukrzycy. Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, ucha, zaostrzenie już istniejących chorób, np. układu krążenia (niewydolność krążenia), układu oddechowego (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne). Do rzadszych, ale również spotykanych, powikłań należą: zapalenie mięśnia sercowego, nerwów czy mózgu.

Grypa lub jej powikłania mogą doprowadzić także do śmierci. Dzieje się to głównie u osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. JAG

JAG