Rozmaitości

Grządki bez chemii

Każdy ogrodnik czy rolnik wie, że do dobrego wzrostu roślinom nie wystarczą jedynie woda i słońce. Równie istotnym elementem jest nawożenie.

W przydomowych i działkowych ogródkach warto postawić na naturę, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że w naszym jedzeniu nie znajdą się zbędne i szkodliwe substancje. Największą zaletą naturalnych nawozów jest to, iż pozostają one przyjazne dla środowiska, o ile będą racjonalnie stosowane.

Są one zwykle bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze łatwo przyswajalne dla roślin, więc można je z powodzeniem stosować jako zamienniki nawozów syntetycznych.

Co równie istotne – nie wszystkie wymagają od nas nakładów finansowych związanych z zakupem, bo część z nich można przygotować z tego, co mamy w domu. To także idealny sposób na wykorzystanie naturalnych odpadów z własnego ogródka. Domowy kompost, roślinne gnojówki to zwykle standard w ogrodnictwie hobbystycznym, z których warto korzystać. W naszym otoczeniu znajdziemy jednak wiele innych materiałów, jakie można wykorzystać przy nawożeniu roślin.

 

Na grządki i do doniczek

Niemal w każdym gospodarstwie domowym jajka są codziennym składnikiem diety. Dlatego produkcja odpadków w postaci skorupek jest spora. Zamiast wyrzucać je do kosza, można przygotować z nich nawóz wapniowy. Oprócz użyźniania grządek przyda się też roślinom doniczkowym. – Warto gromadzić skorupki przez kilka miesięcy i, jak trochę ich uzbieramy, przerobić. Najlepiej trzymać je w suchym miejscu, aby naturalnie wyschły resztki białka, które zawsze pozostają. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł