Rozmowy
Źródło: DREAMSTIME
Źródło: DREAMSTIME

Grzechem jest niepokuta

Konferencja Episkopatu Polski przyjęła nowelizację czwartego przykazania kościelnego dotyczącego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Na czym dokładnie polega zmiana - wyjaśnia ks. dr hab. Tadeusz Zadykowicz, dyrektor Instytutu Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zasadnicza różnica dotyczy słów: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach” - w poprzedniej wersji i „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach” - w nowej wersji. Co to tak naprawdę oznacza?

Od strony czysto praktycznej oznacza to tyle, że okres formalnego zakazu zabaw został ograniczony do Wielkiego Postu. Takie sformułowanie nie znosi ani pokutnego charakteru każdego piątku (który wg Kodeksu Prawa Kanonicznego należy do okresów pokuty), ani tym bardziej pokuty jako takiej, której obowiązek wynika z prawa Bożego. Obniża jednak minimum w zakresie wspólnych dla naszego Kościoła lokalnego form pokuty w piątki – poza okresem Wielkiego Postu – do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ani Katechizm Kościoła Katolickiego, ani „Corrigenda” Kongregacji Nauki Wiary z 1998 r. nie mówią o obowiązku powstrzymania się od udziału w zabawach. KKK poprzestaje na stwierdzeniu: „Posty nakazane zachowywać” (w katechizmowej wersji jest to przykazanie piąte), zaś „Corrigenda” formułują czwarte przykazanie następująco: „W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymywać się od spożywania mięsa i zachować post”.

Każdy katolik powinien więc podczas Wielkiego Postu oraz we wszystkie piątki w roku dobrowolnie podejmować wyrzeczenia. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł