Aktualności
Grzybiarze mogą roznosić ASF

Grzybiarze mogą roznosić ASF

Główny lekarz weterynarii odradza osobom mającym styczność ze świniami chodzenie do lasu i zbieranie grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń (ASF).

Ostrzeżenie dotyczy m.in. województw mazowieckiego i lubelskiego.

– Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny – czytamy w komunikacie.

Służby weterynaryjne przypominają także o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

„W przypadku napotkania zwłok padłego dzika nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej” – czytamy w komunikacie.

MD