Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Harcerska historia

W Muzeum Regionalnym w Łukowie została otwarta wystawa pn. „Niepodległość harcerstwem znaczona. 100. rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego”. Wpisuje się ona w jubileusz 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Głównym celem wystawy otwartej w piątek 15 marca jest przypomnienie kształtowania się idei harcerstwa i powstania ZHP w wyniku połączenia organizacji skautowych. Składają się na nią pamiątki, zdjęcia, kroniki i dokumenty przedstawiające historię ZHP na przestrzeni 100 lat. Rozpoczynając wernisaż, dyrektor Muzeum Regionalnego Mariusz Burdach powiedział, że wystawa powstała dzięki Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Chorągwi Lubelskiej, Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz łukowskim harcerzom. Jeden z jej pomysłodawców - komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP hm. Tomasz Sych podczas wernisażu zaznaczył, że wystawa była prezentowana już w ubiegłym roku w Gdańsku na zlocie ZHP, który zgromadził ok. 14 tys. młodych ludzi. Kolejnym punktem na mapie był Lublin - zakończenie wystawy nastąpiło w dniu uroczystości z okazji 100-lecia ZHP.

– Udało nam się spotkać w tym samym budynku po 100 latach. Zjazd zjednoczeniowy był w budynku Teatru im. Osterwy – powiedział hm. T. Sych, dodając, że podczas spotkania podsumowano 100 lat działania Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Skauting plus niepodległość

Komendant Hufca ZHP Łuków, współorganizator wystawy Michał Mojski w kilku słowach przybliżył gościom przybyłym do muzeum historię ZHP, rozpoczynając od przywołania nazwiska twórcy – Andrzeja Małkowskiego. – Andrzej Małkowski powiedział, że harcerstwo to nie tylko skauting wymyślony w Wielkiej Brytanii, ale skauting plus niepodległość. Wskazał też, że początki tego ruchu harcerskiego przypadają na czas, kiedy Polska walczyła o swoją niezależność, bowiem pierwsze drużyny powstały już w 1911 r. we Lwowie. Na terenie zaborów tworzyły się wówczas także inne organizacje: Polska Organizacja Skautowa oraz Naczelna Komenda Skautowa, zaś w Lublinie – junactwo, które dało początek harcerstwu na terenach wiejskich. – 1 i 2 listopada 1918 r. te wszystkie organizacje połączą się w Lublinie w jeden Związek Harcerstwa Polskiego – zakończył komendant.

 

Najcenniejsze eksponaty

Ruch harcerski pojawił się w Łukowie szybko, bowiem już w 1912 r. w Szkole Handlowej (późniejsze Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki) Adam Raszuk założył pierwszą drużynę skautową. Była to drużyna chłopięca, pierwsza zaś drużyna dziewczęca powstała na pensji Zofii Karyszkowskiej, w późniejszym gimnazjum żeńskim. Jej założycielką była Maria Skarżyńska-Zdanowska. Drużyny te dały początek łukowskiemu hufcowi ZHP, działającemu do chwili obecnej.

Odnosząc się do eksponatów składających się na wystawę, M. Mojski wskazał na najcenniejszy z nich – kronikę drugiej męskiej drużyny harcerzy im. Stefana Czarnieckiego, działającej w Szkole Powszechnej nr 3. Znajduje się w niej wpis dh. Jana Dębskiego, komendanta hufca, zarazem wybitnego łukowianina, dotyczący słynnej akcji Szarych Szeregów z 1943 r. polegającej na rozładowaniu wagonów z amunicją. Innym cennym eksponatem prezentowanym na wystawie jest pierwszy sztandar hufca ZHP Łuków. Kończąc swoją wypowiedź, komendant Mojski zauważył, że niepodległość cały czas jest obecna w programie harcerstwa, a dostosowana do współczesnych realiów jest rozumiana jako wychowanie patriotyczne, obywatelskie, jako aktywność społeczna.

Uroczystość dopełniły piosenki harcerskie w wykonaniu harcerzy z łukowskiego hufca ZHP. Wśród gości obecni byli: władze powiatu łukowskiego ze starostą Dariuszem Szustkiem i przewodniczącym rady powiatu Karolem Ciołkiem na czele, harcerze, a także osoby, które przed laty pełniły w łukowskim harcerstwie ważne funkcje: Ryszard Smolarz i Zbigniew Zemło – długoletni komendanci hufca, obecnie radni miejski i powiatowy, Henryk Lipiec – radny miejski.

Wystawę w łukowskim muzeum można oglądać do 15 maja.

Kuć Katarzyna