Rozmaitości
Hetmanka polskich żołnierzy

Hetmanka polskich żołnierzy

W uroczystość Wniebowzięcia NMP bp polowy Tadeusz Płoski celebrował w Radzyminie Eucharystię w 88. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wieczorem, na Jasnej Górze, zawierzył Wojsko Polskie Matce Bożej Hetmance Żołnierza Polskiego.

Bp polowy WP Tadeusz Płoski przewodniczył 15 sierpnia Mszy św. polowej w intencji Ojczyzny na Cmentarzu Ofiar Bitwy Warszawskiej 1920 r. W homilii przypomniał wydarzenia sprzed 88 lat i bohaterską postać ks. Ignacego Skorupki, poległego pod Ossowem koło Radzymina. Na cmentarzu wojskowym w Radzyminie spoczywają w zbiorowych mogiłach bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 r. – ok. 1000 żołnierzy polskich. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że wiele razy w historii Polacy zwracali się do Maryi. Zdaniem bp Płoskiego to Jej wstawiennictwu Polska zawdzięcza zwycięstwo w bitwie warszawskiej 1920 roku. ,,15 sierpnia w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Dzień Wojska Polskiego, Kościół wskazuje na odwieczne związki Maryi z polskim losem. Może w sposób najbardziej czytelny ten związek wyrażony jest przez żołnierskie serce, które nazwało Maryję swoją Hetmanką” – powiedział.  

Dopełnieniem tych słów była wieczorna uroczystość w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Podczas modlitwy bp Płoski zawierzył Wojsko Polskie oraz Naród Polski opiece Matki Bożej. W wieczornym rozważaniu bp polowy powiedział, że żołnierze od dawna podkreślają swój wyjątkowy związek z Maryją nazywając ją Hetmanką Żołnierza Polskiego. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, ordynariusz wojskowy udzielił zebranym
błogosławieństwa. Apel zakończył się odśpiewaniem pieśni ,,Boże, coś Polskę…”.

(xaa)