Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Himilsbach wraca nad Srebrną

Wyznawał zasadę, że ciągłe powtarzanie prawdy jest nudne. Dlatego wątpliwości w jego życiorysie nie budzi tylko miejsce urodzenia - Mińsk Mazowiecki. To właśnie tam rozpocznie się 4 września piąta edycja Festiwalu Himilsbacha.

Kamieniarz, pisarz, aktor, scenarzysta, bohater legend i anegdot, człowiek z ogromnym dystansem zarówno do siebie, jak i świata. Wikipedia nazywa go samorodnym talentem filmowym i literackim i jest to prawda, bo związał się z aktorstwem, nie mając żadnego przygotowania w tym kierunku.

Urodzony 31 listopada

Jan Himilsbach przyszedł na świat w Mińsku Mazowieckim. Poświadcza to odnalezione świadectwo chrztu z 1943 r. Miejsce urodzenia jest jedynym pewnikiem w życiorysie artysty. Natomiast jeśli chodzi o dokładną datę narodzin, to prawdopodobnie był to 30 listopada 1931 r. Prawdopodobnie, bo sam Himilsbach twierdził, że przyszedł na świat 31 listopada. Jednak miesiąc ten liczy 30 dni, więc ze zrozumiałych względów data nie może być prawdziwa. Podobno w metryce urzędniczka omyłkowo wpisała 31 listopada, co sam artysta kwitował słowami: „Jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co za różnica”.

Jego życiowe perypetie też nie są do końca pewne, jako że Himilsbach traktował wszystko w przymrużeniem oka i uwielbiał ubarwiać swoją biografię.

Wydał trzy tomy opowiadań – „Monidło”, „Przepychanka”, „Łzy sołtysa”, zagrał w wielu polskich komediach, m.in. w kultowym „Rejsie” i „Wniebowziętych”. I choć za życia grane przez niego role nie były doceniane, dziś rozbawiają do łez. Dlatego już po raz piąty postać aktora postanowili przypomnieć organizatorzy festiwalu im. Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim, który stał się sztandarową imprezą i przyciąga do miasta fanów aktora z całej Polski.

Filmy, wernisaże, koncerty

Tegoroczna edycja, jak zapowiadają organizatorzy, będzie mocno różniła się od poprzednich odsłon. Festiwal będzie trwał aż pięć dni. Rozpocznie się 4 września promocją książki Anny Poppek pt. „Rejs na krzywy ryj, Jan Himilsbach i jego czasy”. Spotkanie odbędzie się o 18.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W czwartek, 5 września, organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy „Himilsbach w fotografii Zygmunta Rytki”. Gośćmi specjalnymi będą: poeta i przyjaciel Himilsbacha Ernest Bryll oraz „himilsbacholog” Alicja Wancerz-Gluza.

Piątkowy wieczór to gratka dla kinomanów. W kinie letnim będzie można obejrzeć filmy według scenariusz Himilsbacha – „Party przy świecach” i „zabawa w Chowanego”. Zapowiedziano także panel dyskusyjny z reżyserami Januszem Kondratiukiem, Markiem Piwowskim, Januszem Zaorskim.

Organizatorzy mają także propozycję dla poetów. Z myślą o nich 7 września odbędzie się Happening Literacki – Cale Miasto Pisze Wiersze Na Czacie. Następnie rozpocznie się akcja „Cytuj Himilsbacha” – za pomocą szablonów, uczestnicy będą mogli nanieść cytaty z Himilsbacha na chodniki miasta.

Finał imprezy zaplanowano na 8 września. Podczas koncertu wystąpią: Alamo, Maciej Maleńczuk&Psychodancing, Strachy na Lachy i zespół Dr Misio. Podczas sobotniego wieczoru zostaną również wręczone nagrody w plebiscycie na najlepszego aktora niezawodnego Monidło oraz w konkursie literackim KAFEL 2013.

MD