
Historia ciągle żywa
Wystawa autorstwa historyka regionalisty Bogusława Niemirki przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Siedlcach w ubiegłym roku z okazji 150 rocznicy kasaty unii. Organizatorzy zaplanowali wówczas, że będzie prezentowana przede wszystkim tam, gdzie przed laty doszło do tragicznych wydarzeń z udziałem unitów i gdzie współcześnie żyją ich potomkowie. Inauguracja wystawy odbyła się w sierpniu 2024 r. w Gródku nad Bugiem.
Hołubla była kolejną, ósmą miejscowością o tradycjach unickich, w której otwarto wystawę. W wydarzeniu licznie wzięli udział mieszkańcy Hołubli i okolic, przybył także wójt gminy Paprotnia Leszek Trębicki. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z kilkunastoma planszami przedstawiającymi dramatyczne wydarzenia sprzed półtora wieku, związane z kasatą unii na Podlasiu. Plansze powstały w oparciu o materiały z archiwów państwowych i kościelnych.
Więcej represji w unickich wioskach
Wystawę zaprezentował B. Niemirka. Na wstępie podkreślił, że dla rosyjskich władz gubernialnych parafia Hołubla miała szczególne znaczenia. Była najbardziej na zachód wysuniętą parafią unicką na Podlasiu, a z racji bliskiej odległości od Siedlec (15 km) znalazła się pod bezpośrednim nadzorem władz – gubernatora Gromeki i naczelnika powiatu Kalinskiego. ...