Historia i teraźniejszość
Pierwszym oficjalnym punktem było nawiedzenie kościoła pw. Świętego Krzyża. Wierni nie tylko zwiedzili świątynię, ale wzięli też udział we wspólnej modlitwie Liturgią godzin, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. We wspólne odmawianie brewiarza włączyli się także bp Piotr Sawczuk, rektor WSD ks. kan. Piotr Paćkowski, kapłani, osoby życia konsekrowanego i klerycy. Kościół Świętego Krzyża wpisał się w historię naszej diecezji. To właśnie w tej świątyni wielu podlaskich unitów brało potajemnie ślub. O tym fakcie przypomina specjalna tablica umieszczona pod chórem. W czasie nawiedzenia kościoła bp K. Gurda przekazał tamtejszemu proboszczowi relikwie bł. Męczenników z Pratulina. Relikwiarz, w którym je umieszczono, ma kształt pękniętego krzyża z 13 połączonymi ze sobą kroplami, symbolizującymi krew. Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Na początku przypomniał, że kiedy w 1818 r. powstała diecezja janowska, aż 37 jej parafii wcześniej należało do diecezji krakowskiej. Hierarcha wspominał także o naszych unitach, którzy przybywali do Krakowa, aby przyjąć sakrament małżeństwa.
– Przychodzili w tym celu do kościoła pw. św. Piotra i Pawła i do kościoła pw. Świętego Krzyża. Przybywali tutaj, aby przyjmować sakramenty święte, w tym również sakrament małżeństwa. Słynne były na Podlasiu tzw. śluby krakowskie. Zgodnie z zachowanymi w Krakowie dwiema księgami małżeństwa, takich ślubów udzielono łącznie aż 3,7 tys. razy. To szczególne i potajemne pielgrzymowanie unitów do Krakowa podczas prześladowań świadczy wymownie o przywiązaniu ludu Bożego na Podlasiu do wiary i do Kościoła – mówił kard. S. Dziwisz.
To jest rewizyta!
Hierarcha wielokrotnie wspominał także o św. Janie Pawle II. Przypominał, że Ojciec Święty przed swoim wyborem na Stolicę św. Piotra nawiedził diecezję siedlecką aż siedem razy. Trzy razy był w Siedlcach, dwa razy w Kodniu, raz w Leśnej Podlaskiej i w Parczewie.
– Niezapomniana pozostanie także beatyfikacja męczenników z Pratulina, która miała miejsce 6 października 1996 r. na placu św. Piotra. Wspomnienie tego wydarzenia noszę w sercu. Wiadomo, jak bardzo i osobiście zależało Janowi Pawłowi II, by naszych bohaterskich braci wynieść do chwały ołtarzy. Jakże nie wspomnieć, z okazji waszej pielgrzymki, wizyty duszpasterskiej Ojca Świętego w Siedlcach, pamiętnego dnia 10 czerwca 1999 r. Waszą dzisiejszą obecność i modlitwę w sanktuarium św. Jana Pawła II na tzw. krakowskich Białych Morzach, możemy potraktować jako swego rodzaju rewizytę i gest wdzięczności z waszej strony za wzruszające i jakże serdeczne spotkanie ze świętym papieżem na podlaskiej ziemi, które odbyło się 19 lat temu – zaznaczył kardynał.
Kościół umocniony krwią
Sekretarz Jana Pawła II cytował słowa, które Papież Polak mówił o unitach i o Kościele podczas ich beatyfikacji i w czasie swojej wizyty w Siedlcach.
– Przyjmijcie te słowa Jana Pawła II, wypowiedziane do was, a dziś powtórzone w jego sanktuarium. (…) Powierzamy miłosiernemu Bogu wszystkie nasze osobiste i rodzinne sprawy oraz cały Kościół siedlecki, by stawał się jeszcze bardziej święty i ofiarny dzięki męczeństwu swoich synów z Pratulina. Niech ten Kościół, wyrosły i umocniony krwią męczenników, w kolejnych stuleciach głosi na waszej ziemi ewangelię, przywracając ludziom nadzieję i prowadząc ich do Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata – zakończył kardynał.
Dziękując za pielgrzymkę, biskup siedlecki powiedział: „Przybywamy do Krakowa z ziemi rozciągającej się szerokim pasem od Wisły do Bugu. Jest to ziemia bł. Męczenników z Pratulina, bł. o. Honorata Koźmińskiego, bł. Ignacego Kłopotowskiego, bł. sióstr nazaretanek z Nowogródka i sługi Bożego bp. Ignacego Świrskiego. Pielgrzymka do Krakowa jest kontynuacją naszego dziękczynienia. Przybywając do tego miasta, pragniemy odnowić i pogłębić więzy, jakie łączyły wiernych naszej diecezji z Krakowem”.
O 15.00 pielgrzymi zgromadzili się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie wzięli udział we wspólnej Koronce. Drugi dzień pielgrzymki minął na zwiedzaniu Krakowa i okolicznych sanktuariów.
AWAW