Aktualności
Historia w pigułce

Historia w pigułce

15 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie odbędzie się promocja publikacji „Wiśniew - miejscowość - gmina 1418 - 2013”.

W książce znalazły się dwa wykłady: „Dawniejsze dzieje Wiśniewa 1418 – ” – autorstwa dr. Ryszarda Pachecki oraz „Wiśniew jako siedziba gminy w latach 1656 – 2013” dr. Wiesława Charczuka

Z publikacji dowiemy się, że nazwa wsi pochodzi od wiśni, tak chętnie do dzisiaj sadzonej przez mieszkańców. Jest też informacja, iż w Wiśniewie w 1705 r. schronienie znalazł Stefan Leszczyński – wojewoda kaliski, kuzyn króla Stanisława Leszczyńskiego. Zainteresowani mogą dowiedzieć się, że korzenie samorządności sięgają XVII w., kiedy król Jan Kazimierz nadał krajczemu koronnemu Wacławowi Leszczyńskiemu wójtostwo wsi Wiszniów. Dr W. Charczuk zwrócił uwagę, że Wiśniew był znaczącą miejscowością w regionie. Tam mieściła się siedziba okręgu sądu gminnego.

Dzięki rzetelnej analizie dokumentów udało się autorom odtworzyć wiele ciekawych historii życia postaci związanych z gminą Wiśniew.

Wszyscy zainteresowani publikacją proszeni są o kontakt z urzędem gminy w Wiśniewie, ul. Siedlecka 13; e-mail: promocja@wisniew.pl. Książkę w formie pliku PDF można także pobrać ze strony internetowej: www.wisniew.pl.

MD