Historia w rękach młodych pokoleń
Uroczystość miała miejsce 2 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie. Zebranych powitali: dyrektor placówki Roman Bytniewski i burmistrz Beata Siedlecka. Wśród gości zasiedli m.in. przedstawiciele kuratorium oświaty i władz samorządowych. Nie zabrakło służb mundurowych oraz emerytowanych nauczycieli dęblińskiego LO.
Głównymi bohaterami święta byli kombatanci: Eugeniusz Madoń ps. Rower i Roman Maniak ps. Sokrates. Obaj brali czynny udział działalności konspiracyjnej. Połączył ich szlak bojowy 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK.
Obecność weteranów była przeżyciem zarówno dla nich samych, jak i dla młodzieży. Dawni żołnierze wciąż cieszą się szacunkiem. Pamiętają o nich i region, i władze państwowe. Podczas szkolnej uroczystości E. Madoń i R. Maniak zostali kolejny raz uhonorowani orderami. Ich mundury ozdobiły przyznany przez ministra obrony narodowej Złoty Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju oraz odznaka honorowa Zasłużony dla Województwa Lubelskiego od marszałka Lubelszczyzny Sławomira Sosnowskiego. Żołnierze oraz zasłużeni nauczyciele otrzymali też od dyrektora pamiątkowe ryngrafy.
Wzruszeni weterani dziękowali za wyróżnienia i skierowali do zgromadzonych przemówienie. Wskazując na pułkowy sztandar ,przypomnieli wypisane na nim słowa: Bóg, honor i ojczyzna. Życzyli młodzieży, aby zawsze postępowała według tych trzech wartości.
Wśród przyjaciół
Niezwykłym momentem było przekazanie sztandaru. Stało się to możliwe dzięki inicjatywie kombatantów i burmistrz Dęblina. O losach chorągwi zdecydował zarząd pułku. Marzeniem weteranów było, aby sztandar znalazł się tam, gdzie kultywowana jest pamięć ich formacji zbrojnej. Wybór miejsca był oczywisty. W budynku szkoły od ponad 20 lat kolejne pokolenia uczniów wraz z kombatantami uczestniczą w lekcjach patriotyzmu. Ich przyjaźń trwa od 1993 r., gdy szkoła otrzymała imię 15 Pułku.
Powierzona trosce licealistów chorągiew zgodnie z ceremoniałem najpierw została wręczona dyrektorowi R. Bytniewskiemu. Następnie po prezentacji sztandar przyjęli uczniowie. Zgodnie z wolą ofiarodawców przekazany proporzec pozostanie w szkole na stałe. Będzie eksponowany w sali pamięci. Burmistrz B. Siedlecka ofiarowała specjalną gablotę.
Podniosłej uroczystości towarzyszyły przemówienia gości i występy młodzieży. Recytowane wiersze i piosenki wprowadzały słuchaczy w zadumę. Splendoru obchodom dodała orkiestra wojskowa wykonując pieśni legionowe i patriotyczne.
Stuletnia historia
Jako datę przekazania sztandaru nie przypadkowo wybrano początek grudnia. 96 lat temu marszałek Józef Piłsudski za wyjątkowe bohaterstwo w wojnie z bolszewikami nadał pułkowi order wojenny Virtuti Militari. Na pamiątkę tego wydarzenia przez wiele lat obchodzone było święto pułkowe, a od 1993 r. także dzień patrona liceum. Uczniowie wraz z kombatantami i nauczycielami składali wtedy kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 15 Pułk Piechoty „Wilków”.
Historia samego sztandaru sięga początku lat 20. Chorągiew ufundowało społeczeństwo Bochni. Na skutek działań wojennych proporzec dotarł z Małopolski aż do Dęblina. Mimo to podarowany szkole proporzec jest tylko jego wierną kopią. Oryginał przechowuje Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Tomasz Kępka