Kultura

Historia w szkle

W zabytkowej wieży ciśnień w centrum wsi czynna jest wystawa pamiątek po hucie szkła „Nadbużanka”, która przez ponad 70 lat była wizytówką tego zakątka ziemi włodawskiej.

W sobotę 13 kwietnia, po uroczystej sesji podsumowującej mijającą kadencję samorządu gminy Wola Uhruska, miało miejsce otwarcie i poświęcenie zrewitalizowanego centrum Woli z budynkiem dworca PKP, wieżą ciśnień oraz skwerem z fontanną. Częścią wydarzenia zatytułowanego „Nadbużańskie skarby Woli Uhruskiej” była inauguracja wystawy eksponatów związanych z hutą.

Zaprezentowano na niej głównie szkła, które składały się na bogaty asortyment wytwarzany w „Nadbużance”. Na wystawie pokazano również mundur strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej, która działała przy hucie, i dwa zdjęcia jej założycieli z 1921 r.

 

Z sygnaturą „HN”

„Nadbużankę powołało do życia w 1922 r. 50 pracowników huty w sąsiadującym z Wolą Józefowie. W większości byli to niemieccy majstrowie. Za własne pieniądze, z których utworzyli fundusz, pobudowali pod Wolą pierwszą drewnianą halę, która stała się zaczątkiem huty nazwanej: „Fabryka Szkła Spółka Robotnicza Nadbużanka Uhrusk, Ziemia Siedlecka”. Piasek szklarski pozyskiwano w kopalni przy hucie. Inne surowce do wyrobu szkła i węgiel do opalania pieców dostarczane były koleją. Ze stacji przewożono je do huty wozami zaprzężonymi w konie. W pobliżu powstała osada – również nazwana Nadbużanką, której pierwszymi mieszkańcami byli udziałowcy huty. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł