Historia
Jan Zduńczyk
Jan Zduńczyk

Historia zapisana w dzwonach

Milkną na znak męki Chrystusa i żałoby w Wielki Czwartek. W Wielką Niedzielę ich dźwięk oznajmia radość i chwałę zmartwychwstania.

Największy kołysany dzwon na świecie odlano w Polsce - „Głos Ojca” waży 55 ton, ma 4 m wysokości i 4,5 m średnicy. Znajduje się w jedynym na świecie katolickim sanktuarium poświęconym Bogu Ojcu Przedwiecznemu w brazylijskim mieście Trindade. Na terenie naszej diecezji są również wyjątkowe dzwony, słynące ze swojego głosu, zdobień oraz historii. W siedleckiej katedrze były trzy dzwony: największy, ważący 800 kg z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, odlany został w 1909 r. i był darem ks. Stanisława Broniszewskiego, ówczesnego dziekana węgrowskiego.

Drugi zakupiony został w 1912 r. ze składek parafian, trzeci ofiarował rok później ks. Piotr Komorowski. Kiedy w 1941 r. Niemcy zajęli katedrę, zdjęli je z wieży kościelnej. Historię tę, wpisaną w dzieje parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, opisał dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach ks. prałat Bernard Błoński. Czytamy, że „z polecenia bp. Ignacego Świrskiego 16 marca 1946 r. dokonano inspekcji stanu wież i kościoła, by przygotować projekt i sposób przeprowadzenia całej naprawy kościoła katedralnego. Na odbudowanych wieżach 17 września 1950 r. zawieszono nowe dzwony, w miejsce tych zabranych przez okupanta. Jeden o wadze 500 kg na pamiątkę rządów w diecezji podlaskiej bp. I. Świrskiego nazwano imieniem Ignacy. Drugi o wadze 800 kg pod tytułem Niepokalanego Poczęcia NMP, który był zdjęty z wieży podczas wojny, ale nie został wywieziony. Na wieżyczce, przylegającej do zakrystii, umieszczono dzwon – sygnaturkę o wadze 116 kg o imieniu Julian, na pamiątkę proboszczowania w katedrze ks. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł