Aktualności
Historyczne święto

Historyczne święto

13 sierpnia rozpoczną się uroczystości jubileuszowe związane z 300-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Obchody będą trwały trzy dni.

W niedzielę o 11.30 w bazylice nastąpi powitanie legata papieskiego kard. Stanisława Dziwisza. Pół godziny później hierarcha odprawi tam Mszę św. Na 16.00 zaplanowano odsłonięcie pomnika powstańców styczniowych, na które został zaproszony Prezydent RP Andrzej Duda. O 17.00 w bazylice rozpocznie się oratorium o Matce Bożej Kodeńskiej w wykonaniu muzyków z Filharmonii Lubelskiej. Jak informuje o. Paweł Gomulak, rzecznik oblatów, tego dnia bazylika od 13.00 będzie zamknięta dla pielgrzymów i zwiedzających. Ma to związek z wymogami bezpieczeństwa przed koncertem. Wstęp do bazyliki na oratorium został ograniczony tylko do osób upoważnionych, które przejdą procedury bezpieczeństwa ustalone przez Służbę Ochrony Państwa. Transmisja koncertu będzie dostępna na specjalnym telebimie przed bazyliką. Ci, którzy nie dojadą do Kodnia, będą mogli obejrzeć go w TVP3.

 

Strona duchowa…

Poniedziałkowe świętowanie zainauguruje Msza św. sprawowana w południe w bazylice przez ordynariusza diecezji siedleckiej bp. Kazimierza Gurdę. O 16.00 zaplanowano Drogę krzyżową na kalwarii, a o 17.00 nieszpory w bazylice. Pół godziny później z bazyliki wyjdzie procesja na kalwarię. Tam, o 18.00, będzie sprawowana Eucharystia, której ma przewodniczyć abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. W trakcie Mszy św. śpiewem będzie posługiwał chłopięcy chór Poznańskie Słowiki. O 20.00 po kalwarii przejdzie procesja różańcowa, a o 21.00 będzie odśpiewany Apel Maryjny Podlasia. Po nim, jak zawsze, przewidziano czuwanie modlitewne, które w tym roku poprowadzą Siewcy Lednicy. Zakończy się ono przed północą.

We wtorek centralne uroczystości rozpoczną się o 11.30 procesją, która wyjdzie z bazyliki. W uroczystym orszaku będzie niesiony cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej. O 12.00 nastąpi nałożenie nowych koron na wizerunek Pani Podlasia, a potem rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. S. Dziwisza. Po sumie odbędzie się poświęcenie przyniesionych ziół i kwiatów. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP3.

 

…i logistyczna

W trakcie obchodów 300-lecia papieskiej koronacji obrazu wprowadzone zostaną pewne ograniczenia w okolicach bazyliki oraz kalwarii. Dostęp dla pojazdów w obrębie rynku zostanie zamknięty: 13 sierpnia – od ok. 14.00, 14 sierpnia – od 14.00 prawo do wjazdu będą miały tylko osoby uprawnione. 15 sierpnia wjazd dla uprawnianych od 8.00. W uroczystość Wniebowzięcia NMP grupy autokarowe będą kierowane do wyznaczonego miejsca w okolicach rynku. Tam pielgrzymi będą mogli wysiąść, a autokary zostaną skierowane na wyznaczone parkingi. Podobna procedura odbędzie się w drodze powrotnej. Grupy pielgrzymkowe (autokarowe, piesze itp.) należy zgłaszać na furcie klasztornej: tel. 83 375-41-19 lub na e-mail: pielgrzymi@koden.com.pl.

Pielgrzymi, którzy przybędą do Kodnia swoimi autami, będą mogli skorzystać z miejsc parkingowych na terenie Kodnia albo zostaną skierowani na wyznaczone parkingi. Oblaci zapewniają, że uroczystości będą zabezpieczone pod względem bezpieczeństwa oraz opieki medycznej. Proszą, by w trakcie pobytu w Kodniu stosować się do poleceń służb porządkowych oraz obsługi sanktuarium.

AWAW