Honoracka nowenna
Potrwa ona 9 lat, a każdy jej rok będzie miał odrębny temat związany z życiem bł. Honorata, jego duchowością i dziełem życia. Patronat nad nowenną kolejno obejmują zgromadzenia założone przez kapucyna. Rodzinę Honoracką tworzą zgromadzenia habitowe czynne i klauzurowe, bezhabitowe męskie i żeńskie oraz instytut świecki. Obecnie – pod hasłem „Powołanie i konsekracja” – trwa drugi rok nowenny, patronują mu Instytut Świecki Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa – Posłanniczek Maryi oraz Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.
16 grudnia 2016 r. rozpocznie się Rok Dziękczynienia, nad którym opiekę obejmą bracia mniejsi kapucyni. Będzie on wspólnym dziękczynieniem za dar o. Honorata i jego dziedzictwa. Całość dzieła wspierają swoją modlitwą siostry klaryski kapucynki.
Miłość impulsem
Hasłem Wielkiej Nowenny są słowa „Twórcza wierność miłości”. „Twórczość zakłada działanie i rozwój, wierność – posłuszeństwo i trwanie, a miłość jest motywem zarówno działania, jak i trwania. Patrząc na życie bł. Honorata, dostrzegamy wszystkie te elementy: twórczość wyrażona jest w jego duszpasterskiej aktywności, której szczególny owoc to powołanie zgromadzeń zakonnych, męskich i żeńskich oraz ogromna płodność pisarska; wierność to nieugiętość w pełnieniu woli Bożej mimo braku sprzyjających warunków, stałość i posłuszeństwo wobec natchnień Bożych oraz uległość Kościołowi; miłość to cały sens jego życia, to wartość, która powinna być „jeśli nie jedyną, to przynajmniej główną pobudką wszystkich naszych spraw” – czytamy w liście wystosowanym z okazji rozpoczęcia nowenny.
Biała pamięta
W drugim roku nowenny przypada również 180 rocznica chrztu bł. Honorata Koźmińskiego. Uroczystości z tym związane odbędą się w Białej Podlaskiej dokładnie w 180 rocznicę wydarzenia. Główne obchody zaplanowano na 18 października w parafii pw. bł. Honorata i parafii pw. św. Anny.
Do jubileuszu przygotowuje się całe miasto. Od kilku tygodni po wszystkich bialskich parafiach wędruje wystawa poświęcona błogosławionemu. Zainicjowała ją uchwała przyjęta 16 października 2008 r. przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez którą oddaje on hołd bł. Honoratowi Koźmińskiemu jako „wybitnemu kapłanowi i patriocie oraz wielkiemu reformatorowi życia społecznego i religijnego XIX i XX w.”. Tytuł wystawy brzmi: „Błogosławiony Honorat Koźmiński, 1829-1916 wizerunek kapłana patrioty”. Autorką tej fotograficznej ekspozycji jest s. Natanaela, Wiesława Błażejczyk, felicjanka z Wawra, artysta plastyk, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas „honorackich niedziel” do bialskich parafii przyjeżdżają przedstawiciele zgromadzeń założonych przez o. Koźmińskiego, istnieje więc okazja do rozmowy z tymi, którzy poszli jego drogą…
Agnieszka Wawryniuk