Honorowi obywatele i… ławeczka
– Inicjatorem jego powstania był prezydent Andrzej Czapski, a w projekt włączyło się również Koło Bialczan z prezesem Markiem Światłowskim na czele – mówi Rudolf Somerlik, dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Biała Podlaska. W taki właśnie sposób mieszkańcy upamiętnią autora „Starej baśni” i „Infantki”, świetnego publicystę i historyka, który przez wiele lat był związany z ziemią bialską (w pobliskim Romanowie znajduje się muzeum J. I. Kraszewskiego). W uroczystości wezmą udział nie tylko bialczanie, lecz również znamienici goście, jak biskup drohiczyński Antoni Dydycz.
Data odsłonięcia pomnika zbiega się w czasie z innym ważnym wydarzeniem w życiu miasta. Między 12 a 14 września odbędzie się już po raz 8. zjazd absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego i II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. Zjazdy dobywają się co 10 lat i cieszą się ogromną popularnością wśród byłych abiturientów. – Na tegoroczny swoje przybycie zapowiedziało już ponad tysiąc osób – wyjaśnia R. Somerlik.- Przyjadą absolwenci bialskich liceów z tak odległych zakątków świata jak: Australia, Stany, Zjednoczone i Kanada – dodaje. Spotkanie absolwentów jest tym bardziej uroczyste, iż w tym roku przypada 90. rocznica powstania popularnej „Platerki”, a LO im. Kraszewskiego świętuje 380. rocznicę Akademii Bialskiej.
Nie są to jednak jeszcze wszystkie wydarzenia zaplanowane na te dni. Rada Miasta powzięła bowiem decyzję o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta 3 wybitnym postaciom związanym Białą Podlaską. Zdecydowano, że w ten sposób zostaną wyróżnieni: bp Antoni Dydycz, Bogusław Kaczyński (znany propagator muzyki klasycznej, dziennikarz radiowy i telewizyjny) oraz Roman Kłosowski (wybitny aktor, doskonale znany z roli Maliniaka w serialu „Czterdziestolatek”).
Magdalena Szewczuk