I fabryka, i talerzyk…
Tego typu wystawy stały się już niepisaną tradycją w siedleckim muzeum. Pierwsza ekspozycja miała bowiem miejsce w 2000 r. Tegoroczne otwarcie, pierwsze w roku jubileuszowym Akademii Podlaskiej, zaszczyciły swoją obecnością m.in. władze Wydziału Humanistycznego uczelni, dyrektor Muzeum Regionalnego, miłośnicy sztuk pięknych oraz licznie zgromadzeni studenci i przyjaciele autorek szkiców.
Prezentacja zawierająca około 240 prac jest wynikiem talentu, pasji i niezwykłej wizji artystycznej dziesięciu studentek AP. Autorskie prace składające się na wystawę zawierają grafiki wykonane w różnych technikach, w większości na tematy dowolne. Wzorem lat ubiegłych pojawiły się jednak tematy obowiązkowe. Pierwszy zaproponowany przez studentów to „Fabryka niedostępnej przyszłości”, a drugi to ilustracja tekstu piosenki zespołu „Raz, Dwa, Trzy” – „Talerzyk”. Pokazywany zbiór zostały wybrane z dorobku uzyskanego w czasie trzech semestrów zajęć w pracowni plastycznej.
Jak mówią same studentki, ich przygoda z grafiką rozpoczęła się na drugim roku studiów. Pracownia specjalistyczna miała być rozwinięciem zainteresowań i doskonaleniem umiejętności. – Techniki graficzne, możliwości eksperymentowania dają nam dużo satysfakcji i pozwalają realizować siebie – tłumaczą autorki. – W grafice odnajdujemy zjawiskowość i baśniowość naszej wyobraźni. Korzystając z danej nam artystycznej edukacji, staramy się utrwalić w pracach fragmenty naszych myśli – dodają. Artystki, zapraszając do podróży po świecie swoich wyobraźni, czyli zwiedzenia wystawy, wyraziły także serdeczne podziękowanie dla osoby, pod kierunkiem której powstawały prace. Halina Cholewka, pedagog siedleckiej uczelni, pomaga nadać kształt wizji artystycznej studentek. Dzięki jej fachowym poradom również wszelkie formy, nawet te zwyczajne, oczywiste i proste, posiadają swoją tajemnicę.
W zaprezentowanej w środę „Grafice 2009” można było odnaleźć ukryte w znakach i symbolach fragmenty otaczającego nas świata. Każda z prac była wdzięcznym oddaniem rzeczywistości, bo widzianym inaczej i głębiej niż przez przeciętnego odbiorcę, a samo oglądanie grafik, zgodnie z życzeniem autorek, sprawiło obecnym na wernisażu wiele przyjemności. Wystawa czynna będzie do 8 lutego. Gorąco polecamy!
Iwona Zduniak-Urban