Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

I kwiaty, i ciernie

Rozmowa z ks. prałatem dr. Zbigniewem Sobolewskim, autorem książki „Święta Rita. Życie usłane różami”

Cascia jest miejscem szczególnym. W olbrzymiej większości pielgrzymują tu ludzie nieszczęśliwi, „ukrzyżowani” na różne sposoby, połamani życiowo, głęboko doświadczeni. Przychodzą po pociechę, umocnienie i zrozumienie. Mówią Ricie o swych problemach, a ona, cierpliwie słuchając, wyprasza im potrzebne łaski. Modląc się, próbują ogarnąć swe życie, zrozumieć, co się w nim dzieje, znaleźć przyczyny i powody, dlaczego tak jest. Wielu pielgrzymów odnajduje w ciszy konfesjonałów wewnętrzny pokój i doświadcza przebaczającej miłości Boga. Ludzie odchodzą stąd odrodzeni, podniesieni na duchu, mocniejsi, pewniejsi siebie, z nowymi nadziejami. Cascia jest miejscem mniejszych i większych cudów. Nie wszystkie są tak spektakularne, jak gwałtowne uzdrowienia. Wiele dotyczy uzdrowienia relacji małżeńskich i rodzinnych, pogłębienia życia religijnego i zrozumienia, że w grzechu nie ma szczęścia.

Właśnie ukazała się Księdza kolejna książka o św. Ricie. W recenzji napisano, że uwzględnia ona najnowsze odkrycia historyczne. Czego dotyczą?

 

Zostałem poproszony przez wydawnictwo Fronda, by napisać książkę o św. Ricie, z której czytelnik mógłby dowiedzieć się, co jest prawdą historyczną, a co legendą. Biografowie tej wspaniałej postaci przekazali nam wiele opowiadań, w których fakty historyczne są wymieszane z ich interpretacjami. Wokół Rity narosło wiele legend.

Dziś mamy coraz więcej materiałów historycznych ukazujących epokę, w której żyła, realia codzienności w Umbrii. Potrafimy zatem z większą pewnością oddzielić to, co jest faktem historycznym, od tego, co jest tylko pobożną, budującą opowieścią. Łatwiej też nam zrozumieć wydarzenia z jej życia. Niemniej jednak, ze względu na upływ czasu, wiele kwestii zostaje nieprzesądzonych, jak chociażby kwestia daty urodzin i śmierci świętej. Różnica między podawanymi przez biografów datami narodzin Rity najczęściej wynosi dziesięć lat. Dziś potrafimy zrozumieć, skąd się wzięła i z większą pewnością wskazać ramy czasowe jej życia. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł