Diecezja

Idź w nowy czas

23 stycznia w pratulińskim sanktuarium obchodzono nie tylko liturgiczne wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich, ale także 150 rocznicę ich śmierci.

Uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Świętowanie tradycyjnie poprzedziła nowenna, w której w tym roku uczestniczyło łącznie… 150 księży. Liturgię w dniu wspomnienia celebrowali również bp Kazimierz Gurda, bp Grzegorz Suchodolski, biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, biskup senior diecezji radomskiej Henryk Tomasik oraz kilkudziesięciu kapłanów. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitał ordynariusz siedlecki. Witając przybyłych biskupów, wymieniał ich zasługi w budowaniu kultu bł. Wincentego Lewoniuka i jego towarzyszy.

Wspominał, że abp A. Dzięga brał czynny udział w ekshumacji męczenników i był wicepostulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym, a bp H. Tomasik nieustannie poszukuje dokumentów opowiadających o męczeństwie unitów. P. Sawczuk był projektantem relikwiarza męczenników i fundatorem obecnego ołtarza w kościele pratulińskim. Ordynariusz przywołał też postać śp. ks. kan. Józefa Szajdy, który przyczynił się do zachowania pamięci o Męczennikach Podlaskich.

 

Chcieli być razem

Homilię podczas Eucharystii wygłosił abp A. Dzięga. Nawiązując do przypowieści o siewcy podkreślał, że choć wydarzenia, które rozegrały się 150 lat temu w Pratulinie, były dramatyczne, to jednak po czasie wydały niezwykły owoc. Potem metropolita mówił o obecności Słowian w Europie. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł