Idziemy do Matki
Tegoroczna pielgrzymka jest pierwszą pod kierownictwem ks. Pawła Bieleckiego. - Pielgrzymkę znam od strony praktycznej, czyli pątnika - wyjaśnia, zdradzając, iż uczestniczył w niej 22 razy. Przez cztery lata pełnił posługę przewodnika grupy, zaś w ubiegłym roku - zastępcy kierownika. Na stanowisku kierownika zastąpił ks. Piotra Wojdata, który przewodził PPP przez 15 lat.
– Trasa jest wciąż ta sama. Cel pielgrzymowania również się nie zmienia: idziemy do Matki – podkreśla.
Miłosierdzie w praktyce
Pytany o powody każące ludziom wyruszyć w dwutygodniową drogę wiodącą na jasnogórski szczyt, ks. P. Bielecki zauważa, iż zasadniczą kwestią jest dostrzeżenie wartości pielgrzymowania. – Pielgrzymka to nie pochód czy forma rekreacji. Udział w niej wynika z głębszych pobudek – tłumaczy z uwagą, iż obserwując życie religijne mieszkańców naszej diecezji, dostrzega się naturalną potrzebę pielgrzymowania ludzi do miejsc świętych z intencją uproszenia łask bądź podziękowania za dary już otrzymane. – Wielu młodych wyrusza na szlak, pragnąc rozeznać drogę życiową, odkryć swoje powołanie. Wśród niesionych intencji przewijają się prośby o dobrego męża, żonę, dar rodzicielstwa, ale też uwolnienie z nałogów… Treści, jakie wybrzmiewają w intencjach, podbudowane są trudem związanym z przemierzaniem kolejnych kilometrów, jak również gotowością do służby. Pielgrzymowanie staje się wyrazem wzajemnej troski o siebie i drogą budowania wspólnoty – sygnalizuje.
Hasło 37 PPP na Jasną Górę odpowiada wezwaniu roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście wraz z Maryją”. Nawiązując do przeżywanego w minionym roku Jubileuszu Miłosierdzia, ks. P. Bielecki zauważa, iż tegoroczne pielgrzymowanie ma być lekcją czynienia miłosierdzia w praktyce. – Mamy iść do drugiego człowieka i zanieść mu Chrystusa: Jego dobroć, miłość, wrażliwość i piękno! – akcentuje. – Jesteśmy ludźmi w drodze. Nasze życie nazywane jest pielgrzymką. Idziemy we wspólnocie – nie jesteśmy wolnymi elektronami – dodaje z humorem. – I choć często na skutek posiadanych wad ranimy się wzajemnie, codziennego dobra i życzliwości potrzebujemy jak chleba powszedniego. Mamy być przedłużeniem rąk Pana Boga. Naszym zadaniem jest iść i głosić, ukazując, jak dobry jest Bóg! Maryja nam w tym towarzyszy. Ona jest wzorem. Ideałem.
Pielgrzymka uczy życia
Zachętę do uczestnictwa w pieszej pielgrzymce ks. P. Bielecki podbudowuje opinią, iż czas dwutygodniowych rekolekcji w drodze pomaga w odnalezieniu samego siebie. – Udział w pielgrzymce pozwala na uporządkowanie życia, sprzyja osiągnięciu wewnętrznej stabilizacji, pokoju serca, harmonii w relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Pielgrzymkowy trud w połączeniu z pozytywnym nastawieniem serca i religijną motywacją pozwala wierzyć, że uczestniczy się w czymś niezwykle ważnym – dziele Bożym – akcentuje kierownik PPP. Zauważa jednocześnie, iż podczas drogi – w kontekście odniesienia do Pana Boga – człowiek odkrywa też rangę własnego powołania i roli, jaka została wpisana w jego życie. – Na co dzień, żyjąc w kieracie różnych spraw, trudno o konieczny namysł i dystans. Pielgrzymka pozwala na wyjście ze schematów i dostrzeżenie prawdziwego sensu istnienia. Pielgrzymowanie sprzyja przywróceniu właściwej hierarchii wartości, a więc postawieniu Pana Boga na pierwszym miejscu – podkreśla. I zaprasza: – Na pielgrzymce uczymy się życia.
Warunkiem uczestnictwa w PPP jest uszanowanie jej pokutnego charakteru. – Pamiętajmy, że pielgrzymka to przede wszystkim wydarzenie religijne. Idziemy, aby się modlić, dziękować, prosić i przepraszać Pana Boga za nasze grzechy – akcentuje ks. P. Bielecki. Wyjaśnia, iż ten rok jest szczególny również z tego powodu, że przeżywamy w Kościele 100 rocznicę objawień fatimskich. Jubileuszowe przesłanie – na co zwraca uwagę – komponuje się z treścią pielgrzymkowych rozważań. – Chcemy przypominać o słowach, jakie Matka Boża skierowała do dzieci fatimskich, a za ich pośrednictwem do nas wszystkich. Przesłaniu dotyczącym pokuty i modlitwy. Matka Boża uwrażliwia nas, iż mamy czynić pokutę. Pielgrzymka jest wyjątkową okazją, by codzienny trud ofiarować Panu Bogu jako przebłaganie za grzechy nasze i całego świata – podsumowuje.
W duchu jubileuszu
Unici z Pratulina, a na ich tle zarys siedleckiej katedry – logo 37 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę nie pozostawia wątpliwości… – Tegoroczne rozważania podyktowane są zbliżającym się jubileuszem 200-lecia powstania diecezji siedleckiej – wyjaśnia ks. Paweł Bielecki.
Naświetleniu dwóch wieków kształtowania się życia religijnego diecezjan poświęcone będą – jak zauważa kierownik PPP – treści pielgrzymkowych konferencji. – Chcemy powrócić do początków, by przypomnieć, jak powstawała diecezja, a przy tym ukazać „perełki”, czyli miejsca szczególnego kultu, i ludzi związanych z podlaską ziemią, mających rangę autorytetów, a więc zawsze aktualnych i inspirujących wzorów do naśladowania – przyznaje ks. P. Bielecki. Stąd też – co podkreśla – podbudową przypisanych na poszczególne dni tematów konferencji będą m.in. kwestie etyczne, zaś poranne rozmyślania mają być zogniskowane wokół przykładów świętowania jubileuszu w oparciu o księgi Starego Testamentu. – Za przygotowanie rozważań odpowiadają moderatorzy Dzieła Biblijnego Diecezji Siedleckiej: ks. Piotr Mazurek i ks. Rafał Pietruczuk. Treści poszczególnych konferencji są autorstwa wielu księży – uściśla.
W ubiegłym roku – z uwagi na obchodzony Jubileusz Miłosierdzia – pielgrzymkowe materiały formacyjne obfitowały w treści ukazujące dzieła prowadzone przez Caritas Polska. – Tegoroczna „karta uczestnictwa” ubogacona jest o teksty opisujące miejsca szczególnego kultu maryjnego w naszej diecezji: zarówno chętnie odwiedzane przez wiernych sanktuaria, jak też miejsca mniej znane, ale znaczone oddolną pobożnością ludu – wyjaśnia ks. P. Bielecki.
Logo 37 PPP ukazuje pratulińskich unitów, a na ich tle zarys siedleckiej katedry – matki wszystkich kościołów diecezji. – Szczycimy się, że patronują nam bł. Męczennicy Podlascy, którzy są dla nas wzorem miłości do Boga i Kościoła. Katedra – symbol naszego Kościoła diecezjalnego – nosi wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP. Jej kontury zaznaczone są niebieską linią, a więc kolorem maryjnym – zaznacza, dodając, iż dopełnieniem przesłania staje się hasło tegorocznego pielgrzymowania: „Idźcie i głoście wraz z Maryją”.
Duchowe zaplecze pątników
Formą wsparcia pątniczego trudu jest uczestnictwo w dziele duchowej pielgrzymki. – Przyjmując, iż na jasnogórski szczyt dociera ok. 3 tys. pątników, zakładamy, że co najmniej drugie tyle stanowią pielgrzymi duchowi – sygnalizuje kierownik PPP.
Zaproszenie do uczestnictwa w pielgrzymce duchowej adresowane jest do osób starszych, chorych oraz wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pielgrzymkowy szlak. Zagadnięty w kwestii liczby pielgrzymów duchowych ks. Paweł Bielecki zaznacza, iż jest ona trudna do oszacowania. – Istnieje rzesza wiernych, którzy są zgłoszeni formalnie, czyli pobierają z parafii „karty duchowego uczestnictwa” i po wpisaniu intencji przesyłają je na adres pielgrzymki. Polecane przez nich prośby i podziękowania niesione są następnie przez pątników i zawierzane Panu Bogu podczas codziennej modlitwy różańcowej. Dzięki danym adresowym wysyłamy im później pozdrowienia z trasy – tłumaczy. Obok „formalnych” pielgrzymów duchowych jest też znaczne grono osób, które mimo iż nie zgłaszają się imiennie, spełniają wszelkie kryteria pozwalające na przyłączenie się do duchowej pielgrzymki – zaznacza, wskazując na warunki uczestnictwa: w miarę możliwości codzienny udział w Mszy św., modlitwę różańcową, Anioł Pański i Apel Jasnogórski, odmówienie „Modlitwy pielgrzyma”, a także przeżycie każdego dnia z konkretną intencją wynagradzającą, pokutną lub błagalną.
Osoby, które chciałyby wesprzeć dzieło PPP ofiarą pieniężną pozwalającą m.in. na pokrycie wpisowego pątników, których nie stać na wniesienie opłaty, proszone są o kierowanie wpłat na konto: PEKAO S.A. I o/Siedlce nr 67 1240 2685 1111 0010 7394 6970.
Karty uczestnictwa w pielgrzymce duchowej należy przesyłać na adres:
Piesza Pielgrzymka Podlaska
ul. Brzeska 37
08-110 Siedlce
Szczegółowe informacje na temat pielgrzymki dostępne są na stronie internetowej: www.pielgrzymka-podlaska.pl oraz profilu facebookowym.
AW