Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Im bardziej kolorowo, tym lepiej

O roli warzyw w codziennej diecie, ich wpływie na zdrowie i pomysłach na urozmaicenie codziennego jadłospisu - w rozmowie z Beatą Mońką, dietetyczką i promotorką zdrowego stylu życia.

O warzywach mówi się, że są fundamentem zdrowego żywienia. Proszę o przypomnienie, dlaczego ich regularne spożywanie jest tak ważne?

Warzywa są podstawowym elementem naszej diety, a ich wartość odżywcza jest niezrównana. Od czasów starożytnych do dzisiaj odgrywają one zasadniczą rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludziom na całym świecie.

Zrozumienie tej kwestii jest kluczowe, ponieważ spożywanie warzyw to nie tylko dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Dobrodziejstwo zieleniny na talerzu ma o wiele większe znaczenie…

 

Większość z nas – niezależnie od wieku – doskonale wie, że dla zdrowia warto jeść warzywa. Przypomina nam o tym m.in. współczesna piramida żywieniowa.

Dobrze, że pani o tym wspomina. Na jej szczycie, jak wiadomo, znajdują się produkty, które należy spożywać w mniejszych ilościach oraz rzadziej. Im niższy poziom piramidy, tym po znajdujące się na niej produkty trzeba sięgać częściej i w większych ilościach. Warzywa, które powinny być podstawą naszego odżywiania, to najniższy i najszerszy „szczebel”. Jednak wiedza to nie wszystko, ponieważ niewielu z nas stosuje ją w praktyce. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł