Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Im starsze, tym lepsze!

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ma już 50 lat! Powstało prawie z niczego. Dziś posiada pięć działów i ma w swoich zbiorach ponad 164 tys. eksponatów.

Jubileuszowe obchody włączono w program Dni Patrona Miasta. Z okazji 50-lecia przygotowano specjalną wystawę zatytułowaną: 50/50. - To ekspozycja przeglądowa, która pokazuje najcenniejsze zbiory z naszych kolekcji. Długo zastanawialiśmy się, co warto zaprezentować z okazji takiego święta. Eksponaty są subiektywnymi wyborami kierowników poszczególnych działów - mówi dyrektor muzeum Małgorzata Nikolska.

– Nie jesteśmy wolni od uczuć i emocji. Pracujemy z obiektami, do których mamy sentymentalny stosunek. Wyboru najoryginalniejszych przedmiotów dokonali: Mieczysław Bienia (archeologia), Mirosław Barczyński (historia), Agnieszka Mikszta (etnografia) i Violletta Jarząbkowska (sztuka) – wylicza.

Nowe pomieszczenia i tort

Wystawa prezentowana jest w czterech odnowionych salach oficyny zachodniej będącej częścią zespołu pałacowo-parkowego. Nowe wnętrza wyglądają stylowo, ale i nowocześnie. Remont i przystosowanie kosztowały miasto pół miliona złotych. Trudno uwierzyć, że jeszcze do niedawna w tych pięknych wnętrzach mieścił się… magazyn narzędzi. Dziś w poszczególnych salach można znaleźć m.in. ciekawe obrazy (np. Portret Matki autorstwa prof. Stanisława Baja), dawne instrumenty muzyczne, eksponaty archeologiczne, fotografie i albumy.

Pomieszczenia zostały pobłogosławione przez ks. dziekana Mariana Daniluka. Wstęgę przecinali m.in. prezydent Dariusz Stefaniuk, prof. S. Baj i M. Nikolska. Po otwarciu i zwiedzeniu wystawy uczestnicy spotkania wzięli udział w jeszcze jednej uroczystości. W wieży zamkowej medalami Zasłużony dla kultury odznaczono dyrekcję muzeum i kilku długoletnich pracowników. Z kolei sama placówka została uhonorowana brązowym medalem Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury. Wyróżnienie przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Po oficjalnej części był tort i koncert muzyki jazzowej.

Pierwsze początki

Osoby biorące udział w otwarciu nowych sal i wystawy mogły dowiedzieć się, że historia muzealnictwa w Białej Podlaskiej ma jednak więcej niż 50 lat. Za pierwszego tutejszego muzealnika można bowiem uznać Hieronima Floriana Radziwiłła, dawnego właściciela Białej, który posiadał własny gabinet osobliwości i kolekcjonował m.in. obrazy, skamieliny i kamienie szlachetne. – Pierwsze miejskie muzeum założono w 1924 r. przy Gimnazjum Męskim im. J.I. Kraszewskiego. Posiadało ono interesujące zbiory, książki i druki z XV, XVI, XVII i XVIII w. Miało także własny gabinet numizmatyczny. Jego dyrektorem był Wacław Nartowski. Niestety podczas II wojny światowej zbiory zostały rozproszone i zagubione. Zachowały się tylko nieliczne starodruki i okazy archeologiczne – opowiada M. Nikolska, podkreślając, że w bialskim społeczeństwie istniała potrzeba stworzenia miejskiego muzeum. Udało się to zrealizować dopiero w 1966 r. Wszystko dzięki wysiłkom takich ludzi jak: Jerzy Sroka, Irena Powiłańska, Piotr Białous i Henryk Szudejko. Początkowo mieściło się w kamienicy przy ul. Pocztowej (w miejscu obecnego magistratu). Gdy Biała Podlaska stała się siedzibą województwa, muzeum zyskało rangę okręgowego. W 1983 r. zostało przeniesione do wieży bramnej.

Powstało z entuzjazmu

W tej chwili placówka ma w swoich zasobach także oddział historyczno-martyrologiczny przy ul. Łomaskiej, wieżyczkę wschodnią i kaplicę pałacową. – Muzeum powstało tylko i wyłącznie z entuzjazmu i ze świadomej chęci posiadania takiej instytucji. Można powiedzieć, że powstało z niczego, ale przez 50 lat dorobiło się pięknych, efektownych i oryginalnych zbiorów. Dziś zajmuje się działalnością wystawienniczą i edukacyjną. To wszystko zawdzięczmy ofiarnej pracy kilku pokoleń, pracy poświęconej ochronie kulturowego dziedzictwa – zaznacza dyrektor.

W ciągu 50-letniej działalności w muzeum zorganizowano aż 674 wystawy. Chlubą placówki są przede wszystkim ikony (największa kolekcja w Polsce), obrazy znanego w świecie malarza samouka Bazylego Albiczuka oraz ciągle rozrastająca się kolekcja płócien i grafik zatytułowana „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi”.

Wystawę jubileuszową „50/50” będzie można zwiedzać do 7 maja 2017 r. Muzeum zaprasza także na inne czasowe i stałe ekspozycje. Jest czynne od poniedziałku do piątku, od 8.30 do 16.00, a w niedzielę od 10.30 do 16.00.

AWAW