Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Imieniny miasta

Tegorocznym obchodom Dnia Patrona Białej Podlaskiej - św. Michała Archanioła towarzyszyły wykłady, modlitwa, koncerty i kiermasze. Jednym z ważniejszych momentów stało się odsłonięcie i poświecenie figury świętego.

Uroczystości zainaugurowała niedzielna (25 września) procesja sprzed pomnika św. Michała przy parafii św. Anny do kościoła św. Michała Archanioła. Kulminacyjnym dniem był jednak czwartek (29 września). Rano, w parafii noszącej imię patrona, można było usłyszeć wykład o Zakonie Rycerskim Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jego przedstawiciele wzięli też udział w uroczystościach. Do tego szacownego grona należy m.in. artysta rzeźbiarz Mariusz Drapikowski, który podjął się wykonania figury św. Michała Archanioła. Powstała ona dzięki wsparciu władz miasta i ofiar bialczan. Przedstawia archanioła stającego na smoku. W jednej ręce świętego umieszczony został miecz z napisem „Któż jak Bóg”, w drugiej tarcza z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Figura wykonana jest ze srebra i bursztynu. Podczas swojego wystąpienia M. Drapikowski opowiadał o tym, jak wyglądała jego praca nad poszczególnymi dziełami. Artysta rekonstruował figury aniołów i kopułę na tabernakulum na Jasnej Górze. Jest również autorem bursztynowo-brylantowej sukienki na obraz MB Jasnogórskiej i ołtarza adoracji „Tryptyk Jerozolimski”, umieszczonego w kościele IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Zabierając głos, zapewniał, że pracę nad sakraliami zawsze poprzedza modlitwą.

Dziękczynienie za opiekę

Przed Eucharystią srebrną figurę odsłonili ks. Henryk Jakubowicz – proboszcz parafii św. Michała Archanioła i Andrzej Czapski – prezydent miasta. Uroczystą Mszę św. w intencji mieszkańców Białej Podlaskiej celebrował bp Antoni Dydycz, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej. W homilii mówił: – Ta figura jest jednocześnie pomnikiem, przypomina patrona naszego miasta. To postać rycerska, pełna odwagi i zdecydowania. Dostrzegamy kogoś, kto wiedział, że przyszło mu walczyć w słusznej sprawie. Św. Michał stale ukazuje nam etos rycerski, ze szczególnym rodzajem kodeksu, który przypomina o potrzebie obrony życia biednych i ubogich, a zwłaszcza kobiet. Podkreśla rangę sprawiedliwości, prawdomówności i prawa. Nie można zapominać, że to wszystko wynikało z jego więzi z Panem Bogiem.

Po Mszy św. odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której zebrani goście wysłuchali wykładu prof. dr hab. Bernadetty Puchalskiej-Dąbrowskiej „Święty Jozafat Kuncewicz we współczesnej hagiografii polskiej”. W czasie spotkania wręczono pośmiertnie prof. Henrykowi Mierzwińskiemu tytuł „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”.

Jarmarkowe rozrywki

Czwartkowy dzień upłynął też pod znakiem muzyki i smakołyków. Na ustawionej na pl. Wolności scenie zaprezentowały się miejscowe kapele i zespoły. Były konkursy, prezentacje i degustacje. Na bialczan czekała m.in. zupa michałowa.

W centrum miasta rozstawiono kramy z regionalnymi serami, swojską wędliną i pysznymi ciastami. Swoje dokonania prezentowali też twórcy ludowi. Bialczanie chętnie zaglądali do stoisk przygotowanych przez pracownie ginących zawodów, które działają przy GOK w Białej Podlaskiej. Wokół pl. Wolności zorganizowano też III Sztafetowe Biegi Michałowe, w których wzięli udział uczniowie miejscowych szkół. Emocji było co niemiara.

Pomysł organizowania Dni Patrona Białej Podlaskiej pojawił się z chwilą erygowania parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Dziś te uroczystości nazywane są imieninami miasta.

Agnieszka Wawryniuk