Region
Impreza ze smakiem

Impreza ze smakiem

Mazowiecki Festiwal Produktów Tradycyjnych, Regionalnych i Ekologicznych przyciągnął prawie tłumy uczestników.

 

Festiwal, mimo że odbył się dopiero po raz 3., wrósł już w kalendarz imprez regionu. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie, Urząd Gminy Wiśniew, Stowarzyszenie Tradycja – Rozwój – Przyszłość oraz Zakład Mięsny Mościbrody i Dworskie Smaki Sp. z o.o., zapewnili ciekawy program, a dowodzi tego frekwencja. osób!

Festiwalowe spotkanie, które z założenia ma charakter wystawienniczy, edukacyjny i kulturalny, można podsumować starym porzekadłem: „Dla każdego coś smacznego”. Wśród wystawców, których na Festiwal zgłosiło się 100, dominowali bowiem producenci ekologicznej żywności. Można było skosztować chleba ze smalcem, „swojskich” wędlin, pysznego razowca czy wykwintnych, a mało znanych gatunków wypieków, jak pierożki z marchwią. I oczywiście kupić te wyroby oraz produkty – jak ekologiczne miody. Ich wybór zapewnili wystawcy, którzy przybyli zarówno z pobliskich gmin, jak i odległych Kurpi czy Śląska. Nie zabrakło też właścicieli gospodarstw agroturystycznych, artystów ludowych, muzyków, osób zajmujących się rękodzielnictwem, jak też przedstawicieli firm związanych z rolnictwem.

Wystawcom przyznano w trakcie Festiwalu wiele nagród. I tak, laureatami konkursu na najciekawszy produkt regionalny zostali: w kategorii miody, konfitury i nalewki – Zofia Suchożebrska ze Skórca, Lucyna Paździor – gm. Sarnaki oraz Elżbieta Rybaczewska z gm. Wiśniew; w kategorii wędliny i ryby: Sławomir Jóźwiak – gm. Sarnaki, Wiesława Kowalczyk – gm. Repki oraz Ryszard Siudy ze Śląska. Za chleby ciasta i wypieki nagrodzone zostały: Maria Kuźma z gm. Sabnie oraz Ewa Wołosewicz i Kazimiera Sawicka – obie z gm. Paprotnia. W konkursie ekologicznym EKO-FET wygrali: Małgorzata Dąbrowska – gm. Sabnie, Urszula i Jerzy Wyrwiccy – gm. Osieck, Robert Zawistowski – gm. Sarnaki. Wyróżnienia zdobyli: Barbara i Witold Wyrzykowscy – gm. Osieck oraz Elżbieta i Ryszard Baranek z gm. Mrozy. Najładniejsze stoisko wystawowe należało do Ireny Zawadzkiej z gm. Stoczek.

Wystawcy, jak i uczestnicy festiwalu mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat rolnictwa, agroturystyki, kuchni regionalnej oraz sposobów promocji wyrobów tradycyjnych. Wśród prelegentów znalazł się m.in. Grzegorz Rusak, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Gwiazdą popołudnia w Mościbrodach był oczywiście Perfekt z Grzegorzem Markowskim, perfekcyjnie potwierdzający artystyczną formę. Swoją publiczność miały również Leszcze, discopolowa grupa Focus oraz Silk, które zaprezentowały się później. Na scenie nie zabrakło też kabaretów i zespołów ludowych, nie tylko regionalnych, ponieważ do Mościbród przybyli też artyści z Ukrainy.

– Warto organizować tego typu imprezy – mówi starosta siedlecki Zygmunt Wielogórski, jeden z Honorowych Patronów Festiwalu, stwierdzając, że zyskują wszyscy biorący udział. – Większość uczestników przyjeżdża, by dobrze się bawić i posłuchać muzyki. Sporą grupę słuchaczy miał świetny gawędziarz, znawca polskich smaków, dr Rusak. Nie zabrakło też zainteresowanych spotkaniem na temat grup producenckich. Myślę, że nikt nie wyjechał rozczarowany – podsumowuje starosta. A kolejny Festiwal potwierdzający, że to, co swojskie jest dobre – już za rok.

 

KL