Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Indeksy do wzięcia

Jak się okazuje, jest jeszcze sporo miejsc na bezpłatnych studiach. Państwowe uczelnie wciąż prowadzą nabór na darmowe studia stacjonarne, a i niepaństwowe jednostki wciąż czekają na studentów.

 

Nie zdecydowałeś jeszcze, gdzie i co chcesz studiować? Nic nie szkodzi. Uczelnie mają wolne miejsca. Co więcej, w regionie wciąż są miejsca na kierunkach „zamawianych”, czyli tych, na których już na pierwszym roku studiów młodzież może otrzymywać stypendium.

Już od kilku lat, kiedy maturę zdaje młodzież z niżu demograficznego, uczelnie państwowe zwykle prowadzą dwa lub trzy etapy rekrutacji. W większości szkół wyższych o przyjęcie na studia można starać się jeszcze we wrześniu. W tym roku powinno się też okazać, jaki wpływ na decyzję o podjęciu studiów miał pobór do wojska.

Druga szansa

To doskonała wiadomość dla tych, którzy decyzję o pójściu na studia odkładali na później. Wielu tegorocznych maturzystów jeszcze przed otrzymaniem wyników egzaminu dojrzałości zdecydowało się na podjęcie pracy. – Podobnie jak wielu moich znajomych zaczęłam pracować już w czerwcu po to, żeby zarobić na wakacje i ewentualnie na dalszą naukę – mówi Kasia, tegoroczna maturzystka. – Niestety, rodzice nie mogli w pełni sfinansować moich studiów, dlatego zaczęłam pracować. Teraz już wiem, że będę w stanie utrzymać się na studiach i zaczynam poszukiwanie ciekawego kierunku – dodaje.

Nie możemy zapominać również o osobach, którym tegorocznego egzaminu dojrzałości nie udało się zdać w maju i czerwcu, a – jak wiadomo – było to dość liczne grono młodych (co piąty maturzysta nie zdał matury w pierwszym podejściu). Wyniki z powtórnego egzaminu poznają w połowie września, więc będą mieli jeszcze szansę zacząć studia od października.

Można wybierać

Ci, którzy dopiero w tej chwili szukają interesującego kierunku, wcale nie stoją na straconej pozycji. Uczelnie dysponują wolnymi miejscami na zarządzaniu, turystyce, informatyce czy angielskim. Dla niezdecydowanych i poszukujących ciekawych propozycji studiów przygotowaliśmy informacje, gdzie w naszym regionie są jeszcze wolne miejsca na uczelniach i które kierunki cieszą się największą popularnością w czasie tegorocznej rekrutacji.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej we wrześniu odbędzie się trzeci etap naboru. Jak do tej pory przyjęto podobną liczbę studentów co w analogicznym okresie ub. roku. – W tym roku największą popularnością cieszyły się, jak na razie, zarządzanie, filologia angielska, pielęgniarstwo, pedagogika – mówi Małgorzata Mikołajczuk, kierownik działu spraw studenckich PWSZ. – Jednak nawet na tych najczęściej wybieranych kierunkach mamy jeszcze po kilkanaście miejsc, bowiem senat uczelni podjął uchwałę o zwiększeniu ich limitu, tak, by dać szansę młodzieży starającej się o przyjęcie w czasie wrześniowej rekrutacji – dodaje.

Bialska uczelnia ma też około 20 wolnych miejsc na informatyce. Jest to o tyle istotne, że to tzw. kierunek zamawiany i PWSZ otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego grant finansowy, dzięki czemu już na pierwszym roku najlepsi studenci informatyki będą mogli otrzymywać stypendium w kwocie nawet tysiąca zł. To wielka zachęta, ale nie jedyna, by studiować informatykę. Studenci, którzy mają zaległości, mogą liczyć na bezpłatne korepetycje, bowiem uczelnia tworzy grupy wyrównawcze. – Zachęcamy również do studiowania turystyki. Od tego roku w PWSZ są też możliwe studia magisterskie na tym kierunku – zaznacza M. Mikołajczuk.

Najpopularniejszym kierunkiem w Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Łukowie jest zarządzanie, specjalność rachunkowość i zarządzanie finansami. W tej placówce nabór będzie trwał do chwili wyczerpania limitu miejsc.

Zaś w siedleckiej Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania nabór potrwa do 18 września. Najbardziej obleganym kierunkiem w tej placówce jest budownictwo, następnie administracja oraz rachunkowość i finanse. WSFiZ prowadzi też pomostowe studia dla pielęgniarek. -Niestety, znów zabrakło miejsc, by przyjąć wszystkie chętne panie. Otrzymaliśmy dofinansowanie na 100 osób. Pozostałe kandydatki trafiły na listę rezerwową i zostaną przyjęte przy ewentualnym kolejnym naborze w pierwszej kolejności. Ale to dopiero w przyszłym roku – mówi Mariusz Zamyłko, kierownik działu promocji i rozwoju WSFiZ.

Jeśli chodzi o największą państwową uczelnię w naszym regionie, czyli siedlecką Akademię Podlaską, w tym roku najpopularniejsze są: logistyka (o jedno miejsce na studiach stacjonarnych starało się aż pięć osób), dietetyka, bezpieczeństwo narodowe, specjalność anglistyka i język rosyjski, administracja oraz turystyka i rekreacja. Na AP są jeszcze wolne miejsca na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia. Zainteresowani mogą starać się o przyjęcie m.in. na: filologię polską, historię, politologię, chemię, matematykę. Oczywiście są też wolne miejsca na studiach niestacjonarnych. Rekrutacja na AP potrwa do 18 września.

Magdalena Szewczuk