Aktualności
Innowacyjne podejście

Innowacyjne podejście

Otwarto bialskie Centrum Integracji Społecznej. Jednostką kieruje Caritas Diecezji Siedleckiej.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

CIS funkcjonuje w Białej Podlaskiej od stycznia. Od tego czasu stopniowo zwiększała się liczba sekcji i podopiecznych.

– Obecnie działają tu cztery grupy: gastronomiczna, florystyczna, remontowo-budowlana i opiekunek osób starszych. Od października rozpocznie swoją działalność sekcja dla przyszłych księgowych. Pod opieką CIS znajdują się 23 osoby. Pierwszy etap mamy już za sobą. Posiadamy swój budynek przy ul. Terebelskiej. Obiekt został poddany gruntownemu remontowi. Opracowaliśmy także system organizacyjny. Teraz bierzemy się do konkretnej pracy. Efekty będą widoczne już niedługo – mówi Andrzej Hojna, kierownik CIS.

Podopieczni centrum biorą udział w warsztatach, podczas których uczą się nowego zawodu. Dodatkowo korzystają z zajęć z reintegracji społecznej. – Próbujemy doprowadzić do tego, by każdy z uczestników wszedł na rynek pracy i na nim funkcjonował – podkreśla A. Hojna.

– CIS to dobre narzędzie dla ludzi długotrwale bezrobotnych. Jego rozwój zależy od potrzeb lokalnego rynku, od zapotrzebowania na konkretne zawody. W siedleckim centrum bardzo prężnie działa np. sekcja spawalnicza. Jej członkowie pracują w Mostostalu. W Siedlcach działa również sekcja wikliniarska. Wyroby z wikliny cieszą się dużą popularnością. W ten sposób można zarobić dodatkowe środki – zaznacza ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

W gronie uczestników bialskiego CIS znalazła się pani Katarzyna. Należy do sekcji florystycznej. – Robimy różne wieńce, wiązanki, stroiki i okolicznościowe kompozycje. Moja grupa składa się z sześciu osób. Myślę, że w przyszłości będę w stanie utrzymać się z florystyki. Wbrew pozorom układanie dekoracyjnych kompozycji nie jest takie łatwe, jak mi się wydawało. To trudna sztuka. Takie zajęcia są dla mnie zupełnie czymś nowym. Swoje wyroby będziemy sprzedawać. Zapraszamy m.in. do naszego budynku przy ul. Terebelskiej 80 – zachęca rozmówczyni.

Obiekt został poświęcony przez bp. Kazimierza Gurdę. Bialski CIS ma swoje siedziby także przy ul. Warszawskiej i Kąpielowej.

AWAW