Opinie
Źródło: WSPOLNYSWIAT
Źródło: WSPOLNYSWIAT

Inny – nie znaczy gorszy

Nie tylko dorośli stają bezradnie wobec otaczających ich problemów. Świat dziecka, choć o wiele mniejszy, często jest równie skomplikowany.

Autyzm, zespół Aspergera, ADD, ADHD. Schorzeń i zaburzeń jest dziś tak wiele, a raczej wiedza o nich jest o wiele większa i bardziej rozpowszechniona. Dzięki temu mały człowiek ma szansę na normalne funkcjonowanie, a nie otrzymywanie łatki niegrzecznego czy głupiego. Pierwsze objawy autyzmu można zaobserwować przed trzecim rokiem życia dziecka. Czasami są one na tyle dyskretne, że ujawniają się dopiero w późniejszym wieku. Jednak często już w pierwszym roku życia można dostrzec zachowania sugerujące zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu.

W rękach rodziców

Nikt nie zadba lepiej o dziecko niż jego rodzice. To oni szukają informacji, specjalistów i zakładają stowarzyszenia. – Pomysł utworzenia stowarzyszenia wyniknął z konieczności zaspokojenia potrzeb w postaci pomocy terapeutycznej naszym dzieciom z autyzmem – mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat w Białej Podlaskiej. – Inicjatywę podjęło paru terapeutów i ja – jako matka chorego na autyzm Kuby. – Z czasem udało się zaangażować więcej rodziców. Początkowo byli oni bardzo sceptycznie nastawieni do pomysłu i miałam wrażenie, że nie wierzyli w sukces tego przedsięwzięcia. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł