Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Inspiracją był Kuba

- Syn był inspiracją. Dzisiaj mogę sobie zarzucić tylko to, że z założeniem stowarzyszenia czekałam tak długo. Przecież nikt tego za mnie czy za rodziców by nie zrobił. Gdybym wcześniej o tym pomyślała, do dziś udałoby się zrobić dużo więcej - mówi Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat”.

Dziecko z autyzmem potrzebuje nie tylko wzmożonej opieki. W przypadku tej choroby, ważna jest ścisła współpraca pomiędzy rodzicami i specjalistami. Systematyczna terapia pomaga w rozwoju, w uzyskaniu pewnej samodzielności i w zwykłej komunikacji międzyludzkiej. Maluch obarczony chorobą zamyka się w swoim świecie. Ma problemy z komunikacją emocjonalną i społeczną, werbalną i niewerbalną oraz z wyobraźnią. U cierpiących na autyzm obserwuje się powtarzające się stereotypowe, ograniczone zachowania, zainteresowania i aktywność. Odpowiednio dobrana terapia może zdziałać cuda. Problem w tym, że w Polsce brakuje ośrodków, świadczących taką pomoc.

Podobnie było Białej Podlaskiej. Do 2007 r. dzieci z autyzmem uczęszczały do przedszkola integracyjnego. Oferty tej placówki, jak również MOPS były niewystarczające. Maluchy rosły a ilość zajęć specjalnych pozostawała na tym samym poziomie. Rodzice posłuchali warszawskiej fundacji Synapsis i założyli stowarzyszenie „Wspólny Świat”, któremu prezesuje Anna Chwałek, mama Kuby. Stowarzyszenie najpierw otworzyło ośrodek terapii. Potem powstało przedszkole, a w tym roku szkoła podstawowa.

Trzeba biec dalej

Stowarzyszenie nie patrzy na liczbę sukcesów, ale na ich jakość. Najważniejsze to nie zmarnować tego, co już udało się wypracować. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł