Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Inspiracje z Krainy Rumianku

W Krainie Rumianku spędzali tegoroczny plener członkowie Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. Efekty ich twórczej pracy można dziś podziwiać w Galerii ES w Międzyrzecu Podlaskim.

V Środowiskowy Plener Malarski międzyrzeckich artystów amatorów odbył się w dniach 25-31 lipca. Wzięło w nim udział 12 osób: Krystyna Bajbak, Ewa Gaszewska, Danuta Grzeszyk, Zenon Jaszczuk, Elżbieta Kamasa, Piotr Krukowski, Maria Kuczborska, Halina Paprota, Jagoda Patkowska, Beata Plińska, Mirosława Sidorczuk i Elżbieta Tymoszuk. W Krainie Rumianku w Hołownie malarzom nie brakowało inspiracji.

To niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. W Ośrodku Edukacji Regionalnej można było upiec chleb, utkać płótno, ulepić garnek z gliny, znaleźć zioła „na smutek serca i bolenie, wędrować cichym rankiem wśród łanów rumianku i zbóż, przysiąść na jednej z 12 sąsiedzkich ławeczek – każda symbolizuje inny miesiąc roku i podziwiać cudowne zachody słońca” – pisze we wstępie do katalogu Elżbieta Kamasa, uczestniczka pleneru. W obrazach poplenerowej wystawy dominowały pejzaże z Hołowna. Można na nich podziwiać kwiaty, stare chaty i kapliczki. – Tak jak każdy plener, ten w Hołownie także pozostawił wspomnienia i wrażenia. To, co czuliśmy i zaobserwowaliśmy tam, staraliśmy się pokazać w naszych obrazach – powiedziała Jagoda Patkowska, w imieniu wszystkich uczestników pleneru dziękując gościom za obecność na wernisażu.

To już piąta wystawa poplenerowa międzyrzeckich twórców. – Cieszę się, że tyle osób z Międzyrzeca zajmuje się sztuką. Jest to bardzo budujące, a obrazy bardzo ciekawe, było z czego wybierać. Wystawa oceniam jako udaną – podsumował Andrzej Szczerbicki, kierownik Galerii ES, organizator wystaw profesjonalnych artystów. Wystawę międzyrzeckich miłośników sztuki można oglądać do 3 stycznia 2016 r., w dni powszednie od 11.00 do 16.00, a w soboty od 11.00 do 14.00. 

BZ