Kultura
Źródło: MG
Źródło: MG

Integracja i dobra zabawa

27 lipca w Szkole Podstawowej w Kujawach zostanie zorganizowany festyn integracyjny z okazji Dni Gminy Stanin. Będzie to już czwarta tego typu impreza w ciągu kilku ostatnich tygodni.

– Poprzednie odbyły się w Jonniku, Staninie i Wesołówce. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Bawiła się na nich społeczność szkolna oraz rodzice. Najlepszym sportowcom w gminie wręczyliśmy dyplomy i pamiątkowe statuetki – mówi wójt gminy Stanin Krzysztof Gajowy. – Myślę, że i najbliższy festyn spotka się z pozytywnym przyjęciem – dodaje.

Pieniądze na organizację imprez pochodzą z unijnego Programu Poakcesyjnego Wsparcia Obszarów Wiejskich. – Jego podstawą jest integracja społeczna. Dofinansowanie może otrzymać gmina, w której jest duży odsetek rodzin ubogich. Wystąpiliśmy z wnioskiem i przyznano nam kwotę 146 tys. euro. Środki musimy rozdysponować w ciągu 2 lat – podkreśla wójt.

Atrakcji w Kujawach nie zabraknie. Najpierw poszczególne szkoły zaprezentują swój dorobek artystyczny, a potem zostaną rozegrane mecze pomiędzy sołtysami, samorządowcami, nauczycielami i radnymi. Będzie też sporo konkursów, tresura psów policyjnych, a także bezpłatny poczęstunek. Organizatorzy zadbali o dobrą oprawę muzyczną. Wystąpią zespoły ludowe „Świderzanki” i „Mroczkowianki”, a gwiazdą imprezy będzie zespół „Focus”. Uczestnicy obejrzą pokaz sprawności Ochotniczych Straży Pożarnych i zawody w przeciąganiu liny. Z pewnością nie będą się nudzić dzieci. – Zjeżdżalnie, rozmowa z clownem, różne zabawy, to wszystko przygotowaliśmy z myślą o naszych najmłodszych – stwierdza wójt Gajowy. Amatorów mocniejszych wrażeń czeka natomiast przejażdżka quadem.

Należy podkreślić, że już za kilka miesięcy gminie Stanin zostanie oficjalnie nadany herb. – Przedstawia on postać biskupa krakowskiego św. Stanisława ze Szczepanowa, męczennika i jednego z patronów Polski. Uroczystość nadania będzie miała miejsce na przełomie września i października. Podczas poszczególnych festynów prezentujemy nasz przyszły herb. Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców gminy się z nim zapoznało – zaznacza wójt.

Festyn w Kujawach będzie okazją do połączenia integracji i dobrej zabawy. Prawdopodobnie przyczyni się też do rozpropagowania gminnego herbu oraz popularyzacji postaci biskupa Stanisława. Do tego, że to wielka postać w dziejach Polski, nie trzeba nikogo przekonywać. Z pewnością jednak nie wszyscy wiedzą o kolejach życia tego świętego. Prezentacja przyszłego herbu gminy może przyczynić się do tego, że ktoś, kto o biskupie nic do tej pory nie słyszał, zainteresuje się tą postacią. Naprawdę warto.


3 PYTANIA

KRZYSZTOF GAJOWY, WÓJT GMINY STANIN

Jakie przesłania będą przyświecać najbliższemu festynowi w Kujawach?

Myślę, że przede wszystkim miłe spędzanie czasu wolnego, no i oczywiście dobra zabawa. Impreza rozpocznie się o 14.00, zakończy natomiast o 23.00. Będzie się sporo działo. Pomyśleliśmy także o starszych mieszkańcach i dzieciach. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy – na pewno każdy, kto zdecyduje się przyjść, nie zmarnuje tego czasu. Takie festyny są dobrą okazją do bliższej integracji gminnej społeczności.

Czy festyn jest związany z Dniami Gminy Stanin?

Jak najbardziej. Staramy się, by przez wszystkie festyny, które organizujemy podczas tego lata, przewijał się wątek ogólnogminny. Sądzę, że nasze starania idą we właściwym kierunku. Chcemy, by mieszkańcy kojarzyli naszą gminę jak najlepiej.

Skąd pomysł, by w herbie gminy znalazł się biskup Stanisław ze Szczepanowa?

Jest to postać szczególna. Wielki Polak, patriota, wzór do naśladowania. Człowiek, który nie wahał się postawić na szali swego życia, by zachować ideały i przekonania, w które wierzył. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie biskup Stanisław będzie patronem naszej gminy.

Marcin Gomółka