Aktualności
Intensywna informatyzacja gmin

Intensywna informatyzacja gmin

Gminy Międzyrzec Podlaski i Drelów intensywnie się informatyzują. Niedługo nie będzie już gospodarstw bez komputera i każdy będzie miał dostęp do internetu.

Zakończyła się realizacja projektu „Regionalna Sieć Szerokopasmowa Lublin północny-wschód” oraz pierwsza edycja projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim” Dzięki pierwszemu projektowi wszyscy mieszkańcy będą mogli bezpłatnie połączyć się z internetem za pomocą wifi, czyli przez komputery stacjonarne, laptopy, tablety i telefony komórkowe. Liderem projektu jest powiat parczewski, a partnerami powiaty: bialski, radzyński, i lubartowski. Wartość całkowita projektu wynosi blisko 13,5 mln zł, a dofinansowanie ponad 10,5 mln zł.

Aby skorzystać z internetu należy dysponować komputerem z bezprzewodową kartą sieciową. Najszybciej bezpłatny dostęp do sieci uruchomiono w gminie Międzyrzec Podlaski. – Internet działa u nas już od 1 czerwca. Z pewnymi trudnościami i czasem przerywa, ale to kwestie techniczne wymagające skorygowania – mówi doradca wójta Bartłomiej Kurkus. Na terenie miasta Międzyrzeca także pojawiły się przekaźniki, które umożliwiają połączenie z internetem. Podobnie w gminie Drelów.

Drugi projekt zakłada bezpłatne przekazanie sprzętu komputerowego z dostępem do internetu mieszkańcom, którzy ze względu na sytuację materialną nie posiadają jeszcze komputera. W pierwszej edycji obie gminy rozdały po blisko 300 zestawów komputerowych, a miasto 39. Obecnie trwa druga edycja programu, a gminy prowadzą nabór chętnych na kolejne komputery.

BZ