Kultura
Źródło: MSz
Źródło: MSz

Interaktywne widowisko

We wtorek, 23 sierpnia, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie wystawiony został spektakl pt. „Calineczka”.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła grupa teatralna Art-Re z Krakowa. Adaptacja jednej z najsłynniejszych baśni Hansa Christiana Andersena przeniosła widzów w świat przepełniony pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem.

„Calineczka” to opowieść o dziewczynce mającej nie więcej niż cal wzrostu, która narodziła się z ziarenka jęczmienia zasianego przez bezdzietną kobietę. Śliczna i delikatna, została porwana przez ropuchę, która chciała ją zeswatać ze swoim synem. Po wielu perypetiach, ocalona przez uratowaną niegdyś przez siebie jaskółkę, tytułowa bohaterka spotkała księcia elfów, którego pokochała i poślubiła.

Spektakl przybrał formę interaktywną – dzieci zasiadające na widowni miały możliwość występowania na scenie razem z aktorami i współtworzenia przedstawienia. Maluchy z zapartym tchem śledziły losy Calineczki i aktywnie uczestniczyły w jej przygodach – ostrzegały, podpowiadały. Żywo reagowały na to, co dzieje się na scenie i chętnie włączały się w zabawy prowadzone przez aktorów.

Przedstawienie dostarczyło zgromadzonej publiczności wiele niezapomnianych wzruszeń i refleksji. Było lekcją dobroci, uczciwości, opiekuńczości, wdzięczności i niesienia pomocy potrzebującym.

Michał Sztelmach