Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Inwestycja na Międzyrzeckich Jeziorkach

Za dwa lata miasto będzie miało stok narciarski z wyciągiem orczykowym. Inwestycja mająca na celu zagospodarowanie Międzyrzeckich Jeziorek trwa. Powstał już budynek zaplecza magazynowo-szatniowego, a na stoku widać zarysy kaskadowej plaży.

Latem na terenie „jeziorek” nie brakuje turystów spoza Międzyrzeca. Zbiorniki przy ul. Zahajkowskiej odwiedzają mieszkańcy Siedlec, Białej Podlaskiej, Radzynia oraz turyści z jeszcze bardziej oddalonych miejscowości. Samorząd ma kilka pomysłów na uatrakcyjnienie akwenów, aby przynosiły one zysk miastu i jego mieszkańcom. Pierwszy z nich, którego głównym elementem ma być stok narciarski, właśnie jest realizowany.

Stok narciarski

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego już niedługo będą mieli gdzie stawiać pierwsze kroki na nartach, a dla turystów stok, obok kąpieliska, okaże się dodatkową atrakcją. Drugi pomysł – zakładający zbudowanie wyciągu dla narciarza wodnego – jest na etapie rozpatrywania wniosku o dofinansowanie.

W 2012 r. przy pierwszym akwenie Międzyrzeckich Jeziorek zacznie funkcjonować igielitowy stok narciarski o długości około 140 m z wyciągiem orczykowym. Z drugiej strony powstanie naturalny stok saneczkowy. Nawierzchnia igielitowa pozwoli na korzystanie ze stoku zarówno zimą, jak i latem. Teren będzie ogrodzony i oświetlony, a w pobliżu stoku stanie budynek z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i sanitariatami.

Baza rekreacyjna

W planach jest budowa placu zabaw dla dzieci oraz nowa – kaskadowa, trzypoziomowa – plaża ze swobodnym dostępem do wody. Na miejscu obecnego parkingu powstanie zaś nowy, mieszczący około 100 samochodów. Zbudowana zostanie także droga dojazdowa i ciąg pieszo-rowerowy, łączący się z ul. Zahajkowską.

– Stok narciarski będzie doskonałym uzupełnieniem bazy rekreacyjnej miasta. Podniesie jego rangę i wzmocni potencjał do tego stopnia, że będzie ono pełniło wiodącą rolę w regionie jako ośrodek wypoczynku, turystyki i rekreacji – mówi Mariusz Leszczyński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim.

Dofinansują

Przetarg na zagospodarowanie terenu Międzyrzeckich Jeziorek wygrała bialska spółka „Budomex”. Jak zapewnia prezes Eugeniusz Izdebski, firma była odpowiedzialna za dużo poważniejsze projekty, więc na pewno podoła zadaniu i wykona je w terminie.

Na realizację projektu „Zagospodarowanie terenu rekreacyjno-turystycznego Międzyrzeckie Jeziorka” samorząd otrzymał 2 mln 798 tys. zł dofinansowania unijnego. W 2011 r. dołoży do inwestycji ok. 1 mln 534 tys. zł, a w 2012 r. – 1 mln 70 tys. zł.


Teren z potencjałem

Międzyrzeckie Jeziorka mają w sobie wielki potencjał turystyczny. Tereny te wymagają jednak odpowiedniego zagospodarowania. Obok miasta, o „jeziorka” troszczy się Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa. Dzięki zaangażowaniu działających w nim osób, na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, odznacza się ono bezpiecznym i wygodnym dostępem do wody, posiada wyremontowaną wieżę widokową i domki campingowe.

Popularyzacji Międzyrzeckich Jeziorek służą również działania wędkarzy z PZW „Złoty Karaś”, którzy co roku organizują Maraton Wędkarski oraz zawody podlodowe, na które zjeżdżają pasjonaci wędkarstwa z różnych stron Polski. Na pierwszym akwenie, najbliżej centrum miasta, dwa lata temu zamontowano pływające molo, a od kilku lat funkcjonuje tam strzeżone przez ratowników WOPR kąpielisko. W tym roku z powodu prac budowlanych jest ono nieczynne, ale po zakończeniu realizacji projektu znów będzie można z niego korzystać.

BZ