Region
MSW w Siedlcach
MSW w Siedlcach

Inwestycje w zdrowie

W tym roku z budżetu samorządu województwa mazowieckiego do placówek medycznych w regionie siedleckim trafi blisko 70 mln zł.

- To właśnie inwestycje w szpitalach pochłoną najwięcej pieniędzy. Odpowiadamy bowiem na potrzeby naszych placówek. Dokapitalizujemy Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, aby mógł przystąpić do dalszej modernizacji kompleksu budynków. Także Szpital Mazowiecki w Garwolinie, który otrzyma blisko 20 mln zł, zrealizuje ważne inwestycje, w tym budowę nowego obiektu dla oddziałów dziennych rehabilitacji.

Z kolei siedlecki Meditrans, dzięki 750 tys. zł w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, zakupi karetkę bariatryczną – wyjaśnia Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

 

Rozbudowa onkologii i interny

Siedlecki szpital jest tradycyjnie jednym z największych beneficjentów środków z budżetu Mazowsza. Tylko w tym roku otrzyma ponad 48,8 mln zł. Na co zostaną przeznaczone? Jak informuje prezes zarządu szpitala Marcin Kulicki, jedną z największych inwestycji będzie rozbudowa i nadbudowa budynku D z łącznikiem F na potrzeby oddziałów wewnętrznego i pulmonologicznego. – Trwający kapitalny remont pierwszego piętra poradni, a także nadbudowa kolejnego ma na celu stworzenie oddziału chorób wewnętrznych i zorganizowanie bazy 72 dodatkowych łóżek, które przeznaczymy na ten bardzo szczególny odcinek opieki, jakim jest interna. Tam też chcemy przywrócić do życia oddział pulmonologiczny. Ważnym elementem rozbudowy jest to, że zostanie stworzony nowy ośrodek zabiegów jednodniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent będzie miał zapewnioną szybką opiekę, bez konieczności dwu- lub trzydniowego pobytu na oddziale – wylicza prezes szpitala.

Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 39,2 mln zł. Natomiast koszt całej inwestycji wyniesie 47,7 mln zł.

Kolejną inwestycją jest rozbudowa Siedleckiego Centrum Onkologii. Mimo iż ośrodek działa dopiero od pięciu lat, wymaga modernizacji w zakresie technologicznym. – Z radioterapii korzysta teraz ponad 1,2 tys. pacjentów. A ponieważ liczba pacjentów onkologicznych w naszym szpitalu stale wzrasta, dwa akceleratory nie wystarczają i pracują do późnych godzin nocnych. Przy takim obciążeniu skraca się żywotność urządzeń, przez co mogą zacząć się psuć. Trzeci akcelerator jest zatem niezbędny. Poza tym wchodzą nowe technologie radioterapeutyczne, a nam zależy na szybkiej i kompleksowej pomocy pacjentom – tłumaczy M. Kulicki.

 

Nowy blok operacyjny

Szpital przygotowuje również dokumentację do budowy nowego bloku operacyjnego. Będzie to w pełni nowoczesny obiekt z dziesięcioma salami operacyjnymi i zapleczem, czyli salami pooperacyjnymi i przygotowującymi do zabiegów. Inwestycja ta powstaje również z myślą o kształceniu studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu w Siedlcach. – Nasz blok operacyjny ma 30 lat, 15 lat temu był modernizowany i nie spełnia już aktualnych wymogów. Patrzymy w przyszłość i takie szpitale jak nasz będą wysokospecjalistycznymi ośrodkami pomocy medycznej, z rozwiniętą częścią zabiegową wprowadzającą nowe procedury i dziedziny w medycynie – przekonuje prezes. Spółka rozłoży realizację tej inwestycji na kilka lat.

 

Nowy SOR i klinika kardiologii

W kolejnych latach modernizację przejdzie również szpitalny oddział ratunkowy. W ramach tej inwestycji lądowisko dla helikopterów zostanie wyniesione na dach powiększonego SOR-u, aby odzyskać teren przy szpitalu do dalszej rozbudowy. – Dodatkowe pomieszczenia pozwolą nam na wprowadzenie nowych elementów opieki nocnej i świątecznej oraz specjalistycznej z poszczególnych dziedzin medycyny – wyjaśnia M. Kulicki. Jak dodaje, mając na uwadze fakt, że choroby serca są nadal głównym powodem zgonów, szpital chce w niedalekiej przyszłości stworzyć kompleksowe centrum kardiologiczne.

 

Rehabilitacja i centrum obrazowe

M. Kulicki, mówiąc o planowanych inwestycjach, wspomina również o tych, które udało się już zrealizować. Jedną z najważniejszych jest remont kapitalny szpitala w Rudce, gdzie zainwestowano ponad 80 mln zł. – To ośrodek ważny dla naszego szpitala, bowiem skupimy tam część rehabilitacyjną ze 136 łóżkami i opiekę długoterminową. Chcemy, by to miejsce świadczyło kompleksową opiekę rehabilitacyjno-opiekuńczą obejmującą pacjentów po urazach, udarach mózgu, zawałach serca i ciężkich operacjach – wyjaśnia prezes.

Warto również wspomnieć o przedsięwzięciu międzynarodowym finansowanym z transgranicznego programu „Polska-Ukraina”. – Wspólnie z partnerem ze Lwowa będziemy realizować projekt „Zajrzyj w głąb siebie”, który ma na celu rozwijanie diagnostyki obrazowej. W ramach projektu zakupiony zostanie tomograf komputerowy, ale zwiększone zostaną również możliwości w zakresie opisów wykonywanych badań. Aktualnie bardzo długo czeka się na opis, bowiem wiele sprzętów w regionie zostało zakupionych, a specjalistów nie przybyło. W związku z tym chcemy stworzyć w Siedlcach centrum opisowe dla szpitali mazowieckich – informuje M. Kulicki.

IZU