Kultura
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Iran oczami Orzecha

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na „Skwerze Podróżników” poprzedziło spotkanie z Arturem Orzechem. Znany dziennikarz i podróżnik 17 września wziął udział w kolejnym Radzyńskim spotkaniu z podróżnikiem. Zbiegło się ono z 40-leciem działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK przy I LO.

Na „Skwerze Podróżników” Robert Mazurek przypomniał ideę trwających od 2012 r. „spotkań z podróżnikiem”. Ich współorganizatorami są: Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, Koło PTTK przy I LO, Urząd Miasta oraz Radzyński Ośrodek Kultury.

A. Orzech, zafascynowany literaturą perską, w 1984 r. rozpoczął studia na kierunku iranistyka na Uniwersytecie Warszawskim. Po roku nauki podjął pracę tłumacza. W trakcie studiów, w latach 1987-1988 przebywał na stypendium naukowo-badawczym na Uniwersytecie w Kabulu w Afganistanie. Studia ukończył z wyróżnieniem i w 1989 r. został asystentem w Zakładzie Iranistyki wydziału orientalistycznego UW. Zamierzał przygotować rozprawę doktorską, lecz na drodze kariery naukowej stanęła praca w mediach.

Na „Skwerze Podróżników” odsłonił swoją tabliczkę (od maja każdy globtroter odwiedzający Radzyń odsłania tabliczkę w kształcie niedźwiedziej łapy), a dziękując za zaproszenie podkreślał. – Rzadko miewam tremę. Przyjechałem na spotkanie autorskie, a czuję się, jakbym wygrał jakieś wybory. Nikt nigdy nie powitał mnie tak jak w Radzyniu Podlaskim – przyznał, zdradzając, że pracuje nad drugą książką o Afganistanie.

Iran to nie Irak

W trakcie spotkania w sali pałacu Potockich podróżnik, nawiązując do swojej książki „Wiza do Iranu” mówił: – Moim celem było uświadomienie ludziom, że Iran to nie Irak, a Irańczycy to nie Arabowie. Od wielu lat istnieje takie myślenie i oskarżanie tych ludzi o coś, z czym nigdy nie mieli do czynienia. Są to zagrania typowo propagandowe, którym przyświeca niesłuszny cel ludzi będących u władzy. Postanowiłem pokazać Iran swoimi oczami i oczami moich przyjaciół, którzy tam mieszkają – wyjaśniał Orzech. W swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom kulturę, historię oraz zwyczaje panujące w Iranie. Wskazywał także na podobieństwa między Irańczykami a Polakami, wśród których wymienił ogromną gościnność. Na zakończenie burmistrz Jerzy Rębek wręczył podróżnikowi upominek – karykaturę autorstwa Przemysława Krupskiego. Potem autor „Wizy do Iranu” podpisywał swoją najnowszą książkę. Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa, obrazująca 40 lat działalności Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, działającego przy I LO w Radzyniu. Za aktywność na rzecz koła nagrody odebrali: Ewa Grodzka i Tadeusz Pietras.

Małgorzata Kołodziejczyk