Iść śladami patrona
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Obecne były też poczty sztandarowe miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Publicznego Gimnazjum w Kąkolewnicy oraz poczet flagowy Szkoły Podstawowej. Obchody swoją obecnością uświetnili również harcerze. Dostojnego gościa powitała delegacja parafian na czele z Witoldem Lipskim, który był także - jako dyrektor miejscowego Zespołu Oświatowego - współgospodarzem dalszej części uroczystości. W homilii biskup nawiązał do wydarzeń związanych z historią parafii. Przypomniał, że w 1767 r. dzierżawca dóbr Kąkolewnica - Filip Szaniawski zbudował drewniany kościoła pw. św. Filipa Neri. Później utworzono w Kąkolewnicy filię duszpasterską należącą do parafii Trzebieszów. Wspomniał też o księżach, którzy wiele wnieśli w historię wspólnoty.
Wskazał m.in. na osobę ks. Juliana Perzanowskiego, który budował wspólnie z parafianami świątynię. Mówił też o ks. Stefanie Kozaku aresztowanym przez radzyńskie gestapo, więzionym w obozach Auschwitz, Flossenburg i Dachau, gdzie został rozstrzelany, a także ks. Aleksandrze Kornilaku – więźniu sowieckich obozów prześladowanym przez władzę ludową.
Bp P. Sawczuk mówił również o trudnych chwilach w dziejach miejscowości, których symbolem stało się uroczysko Baran. Podziękował także wszystkim tym, którzy przez lata pracowali na rzecz wspólnoty parafialnej, a więc księżom, służbie liturgicznej oraz parafianom.
Zwieńczeniem Mszy św. była procesja z udziałem dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do Komunii św. Po procesji zostało wykonane wspólne zdjęcie upamiętniające jubileusz stulecia parafii.
„Wybieram niebo”
Dalsza część obchodów odbyła się w budynku szkoły. Przybyli goście i parafianie mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez nauczycieli pod kierunkiem Marzeny Siłuch wystawę pt. „Parafia w obiektywie”. Obecni mogli przeczytać też wiersze o parafii, napisane przez uczniów szkoły podstawowej.
Wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej powitał gospodarz uroczystości – ks. kan. Janusz Sałaj. Następnie zaprosił do wspólnego obejrzenia części artystycznej poświęconej historii parafii w wykonaniu uczniów SP, którą przygotowały panie: Elżbietę Marzycką, Alicję Zieńczuk, Edytę Pająk. Oprawę muzyczną zapewniła Bożena Wawryniuk.
Po obejrzeniu krótkiego montażu słowno-muzycznego proboszcz podziękował młodzieży szkolnej za przedstawienie tej skróconej historii parafii. Nawiązał też do myśli św. Filipa Neri: „Preferisco il Paradiso” – „Wybieram niebo”, zachęcając, by każdy z obecnych szedł śladami patrona naszej wspólnoty. Następnie życzenia na ręce księdza proboszcza złożyła w imieniu władz samorządowych wójt gminy Anna Mróz.
Zwieńczeniem jubileuszu była agapa przygotowana przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z parafii Kąkolewnica. W pomoc przy poczęstunku czynnie zaangażowała się też młodzież ze Szkolnego Koła Caritas. Wspólny posiłek umilały zespoły śpiewacze: Wrzos z Kąkolewnicy, Różanki z Żakowoli Starej, Podlasianki z Lipniak oraz schola pod kierunkiem organisty Kamila Żurawskiego.
PIOTR SZKURŁATOWICZ