Iskierka niesie nadzieję najmłodszym
Placówka o budzącej nadzieję nazwie „Iskierka” jest jedyną w mieście, która zajmuje się maluchami z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz afazją. - Uczymy tu funkcjonowania w grupie, motywujemy do wspólnej aktywności i preferujemy twórcze metody pracy - mówi dyrektor przedszkola Beata Kursa. Aby założenia stały się możliwe, placówka postawiła na odpowiednie wyposażenie i kadrę. W świeżo przystosowanym budynku znalazły się trzy kolorowe sale zajęć z łazienkami, pomieszczenia medyczne i socjalne. Są też pokoje socjalne i pełne zabezpieczenie gastronomiczne. Dzieci i nauczyciele mają do dyspozycji projektory, tablice interaktywne, laptopy, a nawet dywan sensoryczny. Nie brakuje też nowych mebli, olbrzymiej liczby zabawek i kącików zainteresowań, które zachęcają do twórczej aktywności.
A gdy temperatura pozwala, podopieczni mogą korzystać z placu zabaw na zewnątrz.
Elementem dopełniającym jakość przedszkola jest kadra. Wykwalifikowani nauczyciele potrafią sprostać różnym potrzebom edukacyjnym. Dzięki nim dzieci objęte są wsparciem logopedycznym, terapeutycznym i rewalidacyjnym. Dużą zaletą jest niestereotypowe podejście do podopiecznych. – Indywidualizacja i podmiotowe traktowanie każdego dziecka pozwala na wnikliwą diagnozę i planowanie skutecznych działań. Staramy się też kształtować proces wychowania we współpracy z rodzicami naszych przedszkolaków – tłumacza B. Kursa.
Zdalna nauka się nie sprawdzi
Ważną zaletą są godziny otwarcia placówki. „Iskierka” jest czynna od 7.30 do 15.30, czyli wtedy, gdy rodzice przeważnie pozostają w pracy.
W bezpiecznym opiekowaniu się maluchami pomagają nie tylko profesjonalni opiekunowie, ale i zasady funkcjonowania przedszkola. – Dzieci mają zajęcia w czterech małych grupach i nie jest nam straszna nawet epidemia – podkreśla B. Kursa. Dyrektor nie myśli więc o zawieszeniu działalności albo wprowadzaniu zajęć online. – W naszym przypadku zdalne nauczanie byłoby nieskuteczne – przekonuje kierownik „Iskierki”. Takie podejście do opieki nad najmłodszymi mieszkańcami miasta chwalą rodzice, którzy na każdym kroku okazują dyrektor wsparcie i zadowolenie z uczęszczania ich dzieci na zajęcia.
Przedszkole wchodzi w skład Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Ośrodek kształci również dzieci w specjalnej podstawówce i szkole przysposabiającej do zawodu. Łącznie do wszystkich placówek uczęszcza 105 uczniów.
Zaaranżowanie nowego budynku w celu utworzenia przedszkola było możliwe dzięki wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego i dęblińskiego magistratu. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 1,6 mln zł.
Tomasz Kępka