Aktualności
Izba regionalna

Izba regionalna

Trwają przygotowania do powstania w pałacu Potockich Izby Regionalnej Ziemi Międzyrzeckiej.

Projekt powstaje dzięki dofinansowaniu ministra kultury w ramach programu Narodowego Instytutu Muzeów ,,Izby pamięci”. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Angelika Magier, która podczas spotkania w pałacu Potockich dotyczącego powstawania lokalnych miejsc pamięci zapewniła, że miasto rzetelnie przygotowuje się do tego przedsięwzięcia.

Głos zabrała też Agnieszka Ignatiuk, kustosz w dziale historii Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie. – Pomieszczenie, w którym zaplanowano izbę, jest jak najbardziej odpowiednie. Tutaj, w pałacu, działa się jakaś historia, widać wielokulturowość miasta – stwierdziła A. Ignatiuk.

Magier podkreśliła, iż to dopiero pierwszy krok, który w perspektywie dziesięciu lat pozwoli na utworzenie muzeum. – Na ten moment zakładamy, że izba zajmie jedno pomieszczenie, lecz nie wykluczamy, iż z czasem ekspozycja się powiększy. Na pewno powstanie jedna wystawa stała, ale zamierzamy organizować także wystawy czasowe – mówiła A. Magier, dodając, że ma nadzieje, iż propozycje przyciągną nie tylko mieszkańców miasta i okolic, ale także turystów.

Zbiórka eksponatów będzie trwała do 30 czerwca. Najbardziej cenne są wszelkie pamiątki związane z Potockimi i rodami, które władały Międzyrzecem Podlaskim, a także eksponaty związane z tzw. krwawymi dniami Międzyrzeca, bojarami oraz bagnoszami. Pożądane są również wszelkie dokumenty, zdjęcia, meble czy wyposażenie.

Magdalena Frydrychowska