Region
Źródło: PRZEMYSŁAW GRUNWALD
Źródło: PRZEMYSŁAW GRUNWALD

Jacki pod Jackiem

W Muzeum Regionalnym w ramach X Festiwalu Nauki i Sztuki wręczono nagrody „Złotego Jacka”. Wśród tegorocznych laureatów, popularyzatorów działalności naukowej, znaleźli się: prof. Stanisław Kalembasa, Adam Klejc, Sławomir Kordaczuk oraz Tomasz Frańczak.

– Wspólnie z żona codziennie mówimy „dzień dobry” Jackowi, a teraz będę mieć statuetkę w domu – mówił prof. Kalembasa, odbierając 17 października nagrodę. „Złotego Jacka” w 30-lecie jego pracy zawodowej wręczył Kalembasie prof. Piotr Matusak z władz siedleckiej uczelni. – Ta rocznica jest dla mnie niezwykle ważna – podsumował autor 472 publikacji naukowych. Kierownik Katedry Gleboznawstwa i Chemii Rolniczej Akademii Podlaskiej zachęcał jednocześnie swoich pracowników do brania z niego przykładu

Drugiego z laureatów doceniono za utworzenie w Siedlcach Muzeum Jana Pawła II, które jest trzecim na świecie pod względem ilości zbiorów. Odbierając statuetkę, A. Klejc przypomniał początki przedsięwzięcia, losy niektórych z eksponatów, choćby tenisówek, które Karol Wojtyła zabrał na konklawe, i sposób, w jaki je zdobywał. – Po raz pierwszy dostałem nagrodę związaną z Siedlcami – nie ukrywał wzruszenia Klejc.

S. Kordaczuka nagrodzono natomiast za integrowanie środowisk kombatanckich, prowadzenie Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów oraz promocję kultury i historii. – Choć nie jestem siedlczaninem, mogę więcej powiedzieć o Siedlcach niż niejeden ich mieszkaniec – podsumował autor wielu wystaw, m.in. „Spod znaku Orła” oraz „Sto spotkań z historią”.

Najmłodszego z laureatów, T. Frańczaka, doceniono za pracę magisterską poświęconą sportowi amatorskiemu w Siedlcach. Przyznano również wyróżnienie. Trafiło ono w ręce Alicji Gontarek, autorki pracy magisterskiej dotyczącej społeczności żydowskiej w Mińsku Mazowieckim.

Kinga Ochnio