Sport
Jadą na Igrzyska

Jadą na Igrzyska

Dwóch sportowców z naszego regionu wystąpi na Igrzyskach w Londynie.

Polski Komitet Olimpijski zatwierdził skład reprezentacji polskich sportowców na Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się od 27 lipca do 12 sierpnia w Londynie. W składzie 216-osobowej grupy zawodniczek i zawodników znalazła się dwójka sportowców z AZS AWF Biała Podlaska: gimnastyk  Roman Kulesza i lekkoatleta Przemysław Czajkowski.

Tylko dwóch

Pierwszy z nich, podopieczny trenera Zbigniewa Pelca, wystartuje jako jeden z dwójki reprezentantów naszego kraju w gimnastyce sportowej. Oprócz niego w Londynie pojawi się jego małżonka Marta Pihan-Kulesza. Zawodnik AZS wystąpi w wielobojach oraz w zawodach na wszystkich przyrządach. Zawodnik zdobył kwalifikacje na igrzyska podczas zawodów w Londynie 7 stycznia bieżącego roku.

Przemysław Czajkowski, który prowadzony jest w bialskim klubie przez Krzysztofa Stipurę, wystąpi w rzucie dyskiem. Zawodnik musiał wypełnić minimum uprawniające do startu,  wynoszące 65 m. Zawodnik AZS AWF uzyskał 65.61 i to dało mu przepustkę do startu w najważniejszej imprezie sportowej. Poza tą dwójką o start olimpijski ubiegało się jeszcze kilku sportowców, a najwięcej szans dawano skoczkom w dal: Tomaszowi Jaszczukowi z MKS Pogoni Siedlce i Marcinowi Starzakowi z AZS AWF Biała Podlaska. Temu pierwszemu do wypełnienia minimum A zabrakło 15 cm (na mistrzostwach Polski skoczył 8.05), drugi uzyskał w tym roku 8.12, lecz doznał poważnej kontuzji. O wypełnienie minimum w biegu na 1500 metrów starała się też utytułowana Lidia Chojecka. Niestety zawodniczce MKS Pogoń  nie udało się osiągnąć czasu 4:06.00. O wyjazd walczył też kulomiot AZS AWF Damian Kusiak, ale będącemu w dobrej formie plany uzyskania minimum pokrzyżowała kontuzja. Wcześniej wśród rywalizujących o olimpijską  nominację w boksie była też Katarzyna Furmaniak z Power Siedlce.

Nasi znajomi

W reprezentacji znalazła się też trójka sportowców, która była związana z naszym regionem. Na ciężarowym pomoście zobaczymy Marcina Dołęgę. Wychowanek łukowskich Orląt, potem zawodnik WLKS Siedlce, a obecnie Zawiszy Bydgoszcz wystartuje w kat 105 kg. Jego koleżanka klubowa – teraz w Zawiszy, a przedtem w klubie z Siedlec – Aleksandra Klejnowska-Krzywańska wystąpi  w kat. 53 kg. Z kolei wychowanka sekcji tenisa stołowego MKS Pogoń Siedlce Katarzyna Grzybowska (obecnie MKSTS Polkowice) zaprezentuje się w naszej żeńskiej reprezentacji w turnieju drużynowym.

Nagrody za medale

PZKOL przedstawił też wysokość nagród dla sportowców za osiągnięte wyniki w Londynie. Mistrz olimpijski w sportach indywidualnych otrzyma 120 tys. zł, srebrny medalista 80 tys. zł, a brązowy 50 tys. zł.  W konkurencjach, w których występuje więcej niż jeden zawodnik, jak w wioślarstwie, nagroda wyniesie 75% tych kwot. W grach zespołowych, a dotyczy to wyłącznie siatkarzy, nagroda wyniosą do podziału: za złoto 750 tysięcy, srebro – 480  i brąz 300 tys. zł. Nagrody otrzymają także trenerzy medalistów. Szkoleniowiec, którego zawodnik zdobędzie złoty medal, otrzyma 60 tys. zł, gdy wywalczy srebro – 40 tys. zł, a brąz – 25 tys. zł.

Andrzej Materski