Opinie
unsplash.com
unsplash.com

Jak kochać tych, których kochać nam trudno

Uzależnienia to plaga naszych czasów. Najnowsze dane pokazują, że uzależniamy się coraz częściej, coraz szybciej i w coraz młodszym wieku, zaś profesjonalna pomoc nie jest łatwo dostępna.

Kiedy choruje jeden człowiek, cierpi cała rodzina. Tak jest również w przypadku uzależnień, bo są one niczym innym jak chorobą, bardzo często śmiertelną. Jak im pomóc? - Na pewno trzeba zrobić wszystko, by zapewnić tym osobom profesjonalną pomoc - podkreśla ks. Marek Dziewiecki, kapłan, psycholog, autor wielu książek i poradników. - Czasem to będzie trudne, bo im bardziej ktoś jest zaburzony, tym bardziej o tym nie wie.

Jednak musimy pamiętać, że te osoby nie chcą nam sprawiać bólu, po prostu nie potrafią inaczej się zachowywać – wyjaśnia z uwagą, iż warto korzystać ze wskazówek specjalistów, jak postępować z takimi osobami, by nas nie zadręczyły.

 

Kiedy życie przerasta

Z biegiem lat liczba uzależnień, z jakimi przychodzi mierzyć się współczesnemu człowiekowi, znacznie wzrosła. – 50 lat temu mówiłbym tylko o alkoholizmie – przyznaje kapłan, dodając, że w XXI w. mamy ich dziesiątki, a nawet setki. Wylicza przy tym dwie główne grupy uzależnień: chemiczne i behawioralne. Pierwsza obejmuje m.in. alkohol, nikotynę, narkotyki, dopalacze, ale też leki, suplementy diety. Druga to uzależnienia behawioralne, czyli od natrętnych czynności, które obejmują np. hazard, pornografię, smartfon, seriale telewizyjne, internet, jedzenie, zakupy, a nawet lajki, komentarze. Na pytanie, dlaczego coraz więcej osób popada w uzależnienia, ks. M. Dziewiecki odpowiada: bo nie radzą sobie z życiem. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł