Rozmaitości
Źródło: DREAMSTIME
Źródło: DREAMSTIME

Jak przetrwać burzę w aucie?

Nagłe pogorszenie pogody, burze, ulewy mogą nas zaskoczyć wszędzie. Również za kierownicą. Jak kierowcy powinni zachować się w takiej sytuacji?

Statystyki pokazują, że przyczyną 25% wypadków drogowych są złe warunki atmosferyczne. Wichury, intensywne deszcze i burze potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Wystarczy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zachować zdrowy rozsądek, a na pewno szczęśliwie dotrzemy do celu.

Pośpiech złym doradcą

Oczywiście w czasie burzy najlepiej pozostać w domu, ale jeśli już jesteśmy w trasie, warto zatrzymać auto na otwartej przestrzeni, z dala od drzew. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wysiadać z samochodu. Zdarza się jednak, że nie ma możliwości zatrzymania auta – np. na górskich trasach, wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba zmniejszyć prędkość. Warto też pamiętać, że na mokrej, śliskiej nawierzchni przyczepność samochodu znacznie się zmniejsza, a co za tym idzie – wydłuża się droga hamowania i zwiększa ryzyko poślizgu.

Uwaga na lokalnych drogach

Podczas burzy lepiej wybrać podróż trasą ekspresową lub wojewódzką. Na drogach lokalnych na kierowcę czyha bowiem wiele niebezpieczeństw, np. stare drzewa lub ich konary, które mogą zostać złamane przez silnie wiejący wiatr i zatarasować drogę. Spadające gałęzie mogą też uszkodzić auto.

Poza tym stan nawierzchni lokalnych dróg zwykle pozostawia wiele do życzenia. Wąskie trasy, wyrwy i koleiny nierzadko były przyczyną tragedii. Nie wolno też wjeżdżać samochodem w płynącą przez całą szerokość jezdni wodę. W takiej sytuacji najlepiej zawrócić i wybrać inną trasę dojazdu. Okazuje się bowiem, że nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze, co zwykle oznacza koniec podróży. Kałuże też bywają niebezpieczne. Trzeba przejeżdżać przez nie niezwykle wolno, aby nie wytwarzać dużych fal. Należy również pamiętać, że przejazd przez rozlewisko grozi uszkodzeniem jednego z najważniejszych elementów auta – elektroniki.

Sprawdź stan techniczny

Ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy w ciężkich warunkach atmosferycznych ma również stan techniczny naszego samochodu. Pamiętajmy, że niesprawne wycieraczki lub np. „łyse” opony, które nieodpowiednio odprowadzają wodę, mogą być przyczyna tragedii. Zagrożeniem są też parujące szyby. Ograniczają bowiem widoczność. Aby zmniejszyć ich parowanie, powinniśmy zadbać o skuteczność nawiewu w aucie. Warto upewnić się zatem, czy filtr kabinowy w naszym samochodzie nie kwalifikuje się do wymiany.

Choć gwałtowne burze często pojawiają się niespodziewanie, przed planowanym wyjazdem trzeba uważnie sprawdzić prognozę pogody. W przypadku deszczowej aury czasem lepiej przełożyć planowany wyjazd i uniknąć tym samym dodatkowych niebezpieczeństw w trakcie jazdy. Jeśli to niemożliwe lepiej zrobić sobie przerwę w podróży i spędzić burzę w przydrożnym barze.

MD