Diecezja

Jak wychowywać?

„Dać dzieciom korzenie i skrzydła” - pod takim hasłem ruszy druga edycja projektu „Przekroczyć siebie”.

To cykl otwartych wykładów skierowanych do ogółu wierzących, wątpiących, poszukujących, zarówno do ludzi młodych, jak i starszych. Organizatorzy spotkań - Fundacja Nieprzeciętni, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży oraz Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej - chcą w ten sposób podjąć się systematycznej formacji ludzi wierzących oraz wspierać wciąż poszukujących i stawiających pytania dotyczące istoty ludzkiej, sensu istnienia świata i człowieka oraz miejsca Kościoła w życiu człowieka. W pierwszym roku projektu zatytułowanego „Zrodzeni w sercu Boga”, który zakończył się w czerwcu, poruszono tematy ściśle teologiczne. Druga edycja ruszy w październiku i będzie poświęcona wychowaniu dzieci i młodzieży.

– Poruszymy problemy dotyczące komunikacji pomiędzy dziećmi a rodzicami, młodymi a dorosłymi oraz problemów depresji uzależnień – zapowiada ks. Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Nazwę cyklu – „Dać dzieciom korzenie i skrzydła”- zaczerpnięto z tytułu książki o wychowaniu. – Chcemy pokazać, że w wychowaniu chodzi tak naprawdę o zatroszczenie się o dziecko od samego początku. Korzenie symbolizują to, co dziecku daje się na początku, czyli podwalinę jego jestestwa i jego życia, po to, żeby z czasem mogło rozwinąć skrzydła. To, co robią rodzice, to dawanie korzeni, podstaw, także po to, aby później dziecko potrafiło także realizować swoje pragnienia w sposób dobry, ale też żeby rozwijało swoje talenty – tłumaczy ks. R. Piotrowski.

 

Jak budować relacje?

Spotkania, tak jak w poprzedniej edycji, będą odbywać się w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Rodziny. Będą miały formę prelekcji oraz dyskusji prelegenta z publicznością.

Pierwsze spotkanie, zatytułowane „Czym jest wychowanie i jak wychowywać?”, odbędzie się 3 października. – Poprowadzi je Marta Czajczyńska, psycholog z Łodzi. Zajmuje się logoterapią i próbuję poszukiwać razem z młodymi sensu życia poprzez odkrywanie właśnie tego, co może być tym sensem – zaznacza kapłan. M. Czajczyńska postara się odpowiedzieć na pytania: Czy w czasach kultury instant możliwe jest jeszcze wychowanie? W jaki sposób budować relacje i – najważniejsze – od kogo zacząć?

Drugie spotkanie, 18 października, poprowadzą Anna i Piotr Werwińscy, znani z warsztatów dla rodziców i małżeństw. – Skupią się na odpowiedzi na pytanie: Jak zostać rodzicem, o którym marzy twoje dziecko? Spróbują opowiedzieć o tym, co usłyszeli od dzieci, od młodych, o czym oni marzą w odniesieniu do rodziców. Będą próbowali przekazać te informacje rodzicom, którzy przyjdą na wykład – zaznacza ks. R. Piotrowski.

Trzecie spotkanie, 14 listopada, będzie dotyczyło tematyki depresji i problemów psychicznych nastolatków, o których opowie Marcin Reczkowski. – Na co dzień prowadzi praktykę terapeutyczną w Radomiu. Pracuje z młodzieżą, która boryka się ze stanami depresji, opowie więc nie tylko o teorii, ale i o praktyce – zauważa kapłan.

Prelegentem ostatniego spotkania, które zaplanowano na 19 grudnia, będzie prof. Mariusz Jędrzejko, znany pedagog i socjolog. – Opowie o tym, co „kradnie” nasze dzieci, zagrożeniach i profilaktyce w kwestiach związanych z tym, że dzieci poszukując, podejmują różne ryzykowne działania – tłumaczy ks. R. Piotrowski.

 

Ciało, psychika i dusza

Organizatorzy zapraszają na spotkania wszystkich, którym zależy na dobru swoich dzieci i chcieliby uzupełnić wiedzę dotyczącą wychowania. – Często kiedy my, kapłani, pracujemy z młodzieżą, na jaw wychodzą ich problemy w domu. Dlatego chcemy pójść krok dalej, nie tylko zająć się młodymi, ale dać też rodzicom konkretne narzędzia, organizując spotkania z ludźmi przygotowanymi do przekazywania konkretnej wiedzy. Mamy nadzieję, że wielu rodziców skorzysta z zaproszenia – podkreśla duszpasterz młodzieży.

W projekt „Przekroczyć siebie” zaangażowane jest również małżeństwo – Monika i Daniel Leszczyńscy, członkowie Ruchu Światło-Życie. – Bycie rodzicem to jedno z najtrudniejszych, a może w ogóle najtrudniejsze z życiowych zadań – przyznaje M. Leszczyńska. – Wychować człowieka do tego, żeby on sam chciał się rozwijać, żeby był szczęśliwy, żebyśmy my jako ludzie wierzący przekazali wiarę, aby nie skończyła się na nas, to jest ogromne zadanie i uważam, że trzeba szukać pomocy w tych tematach – zaznacza pani Monika. I podsumowuje: – To, jak my ze sobą rozmawiamy, jak podchodzimy do życia jako rodzice, ma zasadniczy wpływ na to, jak nasze dzieci będą się zachowywać, co będzie dla nich ważne, jak będą powstawać z upadków, jak będą nawiązywać relacje ze swoimi rówieśnikami. Należy patrzeć na ciało, psychikę i duszę – te trzy sfery mają na siebie wpływ i przenikają się w każdym człowieku.

Kinga Ochnio