Sport
Źródło: archiwum
Źródło: archiwum

Jakie szanse?

15 lutego upłynął termin składania wniosków inwestycyjnych na realizację Ośrodków Pobytowych dla reprezentacji narodowych, uczestniczących w mistrzostwach Europy w 2012 r. na terenie naszego kraju.

Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki takich wniosków spłynęło około 100, a wśród nich 2 z naszego regionu (Siedlce i Miętne koło Garwolina). Prawdopodobnie do końca lutego przedstawiciele Ministerstwa, PZPN i Spółki EURO 2012.PL przejrzą wnioski i dokonają wstępnej selekcji. Następnie (do kwietnia) odbędzie się druga selekcja, która wyłoni 24 ośrodki. Zostaną one oficjalnie zgłoszone do UEFA i znajdą się w rozporządzeniu Rady Ministrów. 8 drużyn, które będą rozgrywać spotkania na terenie naszego kraju, wybierze więc swoje miejsce pobytowe z tej listy. Istnieje też jednak możliwość, że któraś z reprezentacji zechce zamieszkać w ośrodku spoza oficjalnej listy.

Miejsca pobytowe winne spełniać wiele wymogów. Najważniejsze to 5-gwiazdkowy (wyjątkowo może być 4-) hotel, najlepiej położony przy stadionie lub w odległości maksimum 20 minut jazdy autokarem. Ponadto winien on znajdować się około godziny jazdy od lotniska przyjmującego samoloty 100-osobowe. Na stadionie odbywać się będą treningi i mecze sparingowe danej reprezentacji. Obiekt musi mieć idealną płytę boiska o wymiarach 105×68, z trybunami umożliwiający jednocześnie treningi i spotkania z udziałem publiczności oraz zajęcia zamknięte. Ośrodki powinny zostać zbudowane do wiosny 2010 r.

Jakie zatem szanse mają nasze regionalne propozycje? Na razie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Adam Olkowicz, szef projektu EURO 2012 ze strony PZPN, mówi, że wszyscy mają szanse. Jednak, patrząc realistycznie, będzie trudno. W Siedlcach planowany ośrodek jest w końcowej fazie projektu (stadion i 4 boiska treningowe), a co do hotelu – są plany wybudowania go przez inwestora prywatnego. Siedlecki ośrodek jest nieźle położony: na skraju miasta, w oddaleniu od budowli, co jest atutem. Bakuje tylko zieleni. Miasto ma plany pozyskania środków na budowę stadionu, m.in. ze sprzedaży terenu po stadion przy ul. Wojskowej. Wydaje się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale czy 2 lata na budowę wystarczą, jeżeli ośrodek zastanie zakwalifikowany?

Podobna sytuacja ma miejsce w Miętnem. Obecnej są tu 3 boiska treningowe – 2 trawiaste i 1 ze sztuczną nawierzchnią na ukończeniu (trwają testy). Do zrealizowania jest hotel, który według planów ma powstać po zaadaptowaniu istniejących pomieszczeń. Drugim przedsięwzięciem jest budowa stadionu piłkarskiego z trybuną. Na ten cele inwestor, Starostwo Powiatowe w Garwolinie, ma część środków, ale dalsze trzeba jeszcze pozyskać. Szef ośrodka Andrzej Kujda widzi możliwość zrealizowania całości inwestycji do 2010 r.

Wypada więc trzymać kciuki za powodzenie. A gdyby nie udało się znaleźć na takowej liście, to zarówno Urząd Miasta Siedlce (co zresztą zapowiada prezydent Wojciech Kudelski), jak i Starostwo w Garwolinie nie wycofają się z realizacji tych ambitnych planów.

Andrzej Materski