Aktualności
Janowskie konie w kulturze polskiej

Janowskie konie w kulturze polskiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza 23 listopada, o 17.00, na spotkanie z historykiem dr. Szczepanem Kalinowskim.

Prelekcja będzie poświęcona najsłynniejszej polskiej stadninie w Janowie Podlaskim, obchodzącej w tym roku 200-lecie istnienia, zajmującej się hodowlą koni arabskich. Prelekcja pt. „Janowskie konie w kulturze polskiej” połączona będzie z prezentacją.

Dr Szczepan Kalinowski swoim życiorysem mógłby obdarzyć kilka osób. Jest znanym na południowym Podlasiu historykiem, regionalistą i podróżnikiem, pilotem wycieczek polskich i zagranicznych. Posiada rozległą wiedzę z różnych dziedzin i fenomenalną pamięć, która pozwoliła mu trzykrotnie wygrać teleturniej „Wielka gra”. Przez kilkanaście lat pracował na bialskim wydziale Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie prowadził wykłady z obsługi ruchu turystycznego i krajoznawstwa. Prelegent działa w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim i Kole Bialczan. Angażuje się w prace Stowarzyszenia Polska – Białoruś.

Jednym z ulubionych miejsc dr. Kalinowskiego na Podlasiu jest janowska stadnina koni. Jako przewodnik turystyczny po południowym Podlasiu prezentował ją grupom z Polski i zagranicy.

Prywatna biblioteczka hipologiczna prelegenta liczy kilkaset dokumentów o tej tematyce (książki, czasopisma, grafiki, obrazy olejne, widokówki, zdjęcia itp.). Część kolekcji będzie można zobaczyć na wystawie towarzyszącej spotkaniu. Eksponaty zostaną uzupełnione dokumentami ze zbiorów działu wiedzy o regionie. Wystawę można będzie oglądać do 15 grudnia.

AW