Kultura
Źródło:
Źródło:

Jarmark po królewsku

Wjazd króla Władysława Jagiełły w otoczeniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i młodzieżowych grup inscenizacyjnych - był jedną z atrakcji Jarmarku Jagiellońskiego, który odbył się 2 lipca w Parczewie.

 
Impreza, zorganizowana w ramach obchodów 610-lecia miasta, składała się z części tradycyjnej i historycznej. Elementem pierwszej z nich były liczne stoiska twórców ludowych, artystów, rzemieślników, a także przedstawicieli dawnych zawodów, takich jak: kowalstwo, bednarstwo, tkactwo, garncarstwo czy snycerstwo. Nie zabrakło też znakomitych miodów oraz tradycyjnych potraw regionalnych, których można było posmakować.

Część historyczna rozpoczęła się od przejazdu ulicami miasta króla Władysława Jagiełły, któremu towarzyszyła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i młodzieżowe grupy inscenizacyjne. Dalsza część uroczystości odbyła się na Placu Wolności, gdzie ustawiono scenę, a na niej tron. W obecności radnych miasta, gminy, władz powiatu, gości oraz licznie zgromadzonej publiczności, nastąpiło uroczyste przywitanie orszaku królewskiego chlebem i solą przez burmistrza Pawła Kędrackiego. Następnie przyjął on odczytany przez kasztelana akt lokacyjny.

O inne atrakcje historyczne zadbała grupa inscenizacyjna z Sandomierza. Sporą popularnością wśród przybyłych na jarmark mieszkańców cieszył się specjalnie przygotowany obóz, w którym można było bliżej przyjrzeć się życiu średniowiecznych rycerzy, a przede wszystkim podziwiać ich oręż. Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Urzędu Miejskiego. Wieczorem na scenie rozbrzmiewała muzyka celtycka w wykonaniu zespołu „Danar”, natomiast gwiazdą wieczoru była grupa – ,,Bartnizky”. Imprezę zakończył występ Teatru Tancerzy Ognia „Antares”.

Tegoroczny Jarmark Jagielloński został przygotowany przez Parczewski Dom Kultury w ramach obchodów „610-lecia Parczewa” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Kinga Ochnio