Rozmaitości
Jaśniej proszę

Jaśniej proszę

Oświetlenie odgrywa ważną rolę w wystroju mieszkania. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy mogą zdziałać cuda w twoich czterech kątach.

Oprócz tego, że stworzą wyjątkowy nastrój, poprawią również samopoczucie mieszkańców. Przecież światło jest nam niezbędne do życia, także to domowe. Do niedawna w naszych mieszkaniach wisiał tylko żyrandol na środku pokoju, czasem lampka przy łóżku do czytania. Dziś możliwości jest o wiele więcej. I choć plany nowego oświetlenia mogą wiązać się z przebudową instalacji elektrycznej, czasem warto podjąć trud.

Wybierając oświetlenie, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim, do jakiego pomieszczenia będzie przeznaczone i jaki rodzaj światła lubią domownicy. Bardzo jasne, sztuczne światło pobudza do pracy i koncentracji. Przyciemnione sprzyja natomiast wypoczynkowi. Dla miejsca pracy (odrabianie lekcji, majsterkowanie itp.) najlepsze jest światło jasne i mocne, ukierunkowane na powierzchnię biurka i nierażące oczu. Kupując je, trzeba sprawdzać położenie włącznika, który powinien być umieszczony w zasięgu ręki, a nie gdzieś daleko na kablu. Odrębne oświetlenie doskonale służy również aneksom stołowym, wydzielając tę przestrzeń z otoczenia na czas posiłków. Najlepsze do tego celu są specjalne lampy o regulowanej wysokości zawieszenia nad blatem, dzięki czemu nie zasłaniają siedzących naprzeciwko

Jedni wolą jasne pomieszczenia, inni – półmrok i przytulny półcień. Warto pamiętać też o tym, ze światło jest elementem dekoracyjnym i świetnie potrafi wydobyć walory danego wnętrza, np. kolekcje obrazów, ładny kolor ściany lub grafiki. Współczesne lampy i elementy oświetleniowe są tak różnorodne i ładne, że same również mogą stać się dekoracją.

JAG