Jata odkryta
– Przyroda, w odróżnieniu od człowieka, nie dzieli się pod względem religii, opcji politycznych i nurtów społecznych. Przyroda dzieli się jedynie na tych, którzy ją szanują lub nie. I przed tymi pierwszymi odkrywa swe tajemnice – takimi słowami zainaugurował wernisaż leśniczy rezerwatu Jata Grzegorz Uss.
Na ekspozycję składają się zdjęcia wykonane przez uczestników pleneru, który odbył się w rezerwacie 17 i 18 października. Wzięli w nim udział: Maryla Bajda, Marek Domański, Krzysztof Fornal, Zbigniew Głębicki, Marcin Jakubiak, Jarosław Kurzawa, Magdalena Mateńko, Paweł Przeździak wraz z synem Piotrem, Daniel Strzaliński, bracia Piotr i Maciej Tołwińscy oraz Robert Wysokiński.
Otwarcie wystawy cieszyło się dużym zainteresowaniem. Piękna przyroda rezerwatu zachwyciła zwiedzających, a Jata stała się lądem bardziej znanym.
– Zawsze kiedy staję tam, twarzą w twarz z dziką przyrodą, kiedy wydaje mi się, że wiem już tak wiele o tym miejscu, wtedy Jata odkrywa przede mną kolejne tajemnice. Jednocześnie fascynuje i onieśmiela – mówi Robert Wysokiński. – Jata to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można uciec od chaosu cywilizacji, to kraina cichych lasów i bagien, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami, w które nie wolno nam ingerować. Za każdym razem, kiedy odwiedzam rezerwat, przypominają mi się słowa bł. Jana Pawła II: „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń…” – dodaje.
Jata to jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w naszym kraju. Utworzony 21 marca 1933 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera, wybitnego polskiego przyrodnika, chroni najdalej wysunięte na północ naturalne, wyspowe stanowisko jodły. Różnorodna przyroda rezerwatu, bogactwo jego krajobrazów oraz kunszt fotografii zaprocentowały wspaniałymi zdjęciami. Można je podziwiać w holu magistratu oraz sali konferencyjnej urzędu gminy przy ul. Świderskiej 12. Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędów.
MD