Diecezja
Źródło: K
Źródło: K

Jedność i wspólnota

W Wielki Czwartek, przed południem, w siedleckiej katedrze bp Zbigniew Kiernikowski koncelebrował Mszę św. Krzyżma.

Wielkoczwartkowa Eucharystia była okazją do dziękczynienia Bogu za dary dwóch sakramentów, które dają życie Kościołowi – sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Podczas tej Liturgii dokonano również błogosławieństwa i konsekracji trzech olejów – oleju chorych, katechumenów oraz krzyżma, które używane są do sprawowania sakramentów w całej diecezji. Na niezwykle uroczystej Mszy św. licznie zebrali się przedstawiciele służb liturgicznych, schól, ministrantów, alumnów oraz kapłanów, czyli wszystkich tych, którzy na co dzień gromadzą się wokół swojego biskupa i razem celebrują misteria naszej wiary. Spotkanie tych wszystkich grup, wybranych przez Kościół do posługi przy ołtarzu, nie było przypadkowe. Świętowali oni bowiem tego dnia tajemnicę jedności i tajemnicę bycia w sposób szczególny obecnymi w znakach celebracji Liturgii, poprzez przyjęcie odpowiedzialności za niektóre funkcje w Kościele.

W homilii bp Z. Kiernikowski, zwracając się przede wszystkim do świętujących z całym Kościołem prezbiterów, mówił o szczególnej misji, jaką mają do spełnienia kapłani jako ci namaszczeni duchem Pana i wybrani spośród nas. – Jest to namaszczenie dla zmagania się z duchem tego świata. Ten znak namaszczenia duchem Pańskim, który chroni przed wpadnięciem w sidła, nie jest po to, żeby siebie uratować, lecz by siebie oddać w misji, do której się jest posłanym – mówił siedlecki ordynariusz. Biskup nawoływał także do stałej czujności,  modlitwy, wyrzeczenia i otwartości na dar, aby bronić się przed zakusami świata. Następnie bp Z. Kiernikowski wezwał tych, którzy tego dnia odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. – Niech to twoje „chcę” dziś będzie czyste, nawet jeśli masz lęk i nie wiesz co będzie za godzinę, trzy, czy za kilka dni… Ważne, by dzisiaj powiedzieć z głębi serca, ze świadomości swojej kruchości i z odniesienia do tego, który jest świadkiem wiernym, który się nie wycofał; pozostał namaszczony na krzyżu, oddając życie – podkreślał hierarcha. Skierował także do księży szczególne słowa, w których wyraził wdzięczność za to wszystko, co jest przejawem wierności wobec Jezusa Chrystusa – Jedynego Kapłana. – Dziękuję za składanie ofiary, nie tylko na ołtarzu, ale i w swoim życiu; za głoszenie słowa zgodnego z duchem Ewangelii; za wszystkie pokorne i odważne świadectwa, w których głosimy Jezusa Chrystusa; za przewodniczenie, czasem pod prąd, czasem takie, które kosztuje bardzo wiele i w pewnych okolicznościach zdaje się pozbawiać czci i szacunku. Dziękuję też za jedność z biskupem, która często domaga się opuszczenia własnych pomysłów i koncepcji; wymaga czasem odwagi stawania w prawdzie i mówienia prawdy – mówił siedlecki ordynariusz.

W dalszej części Eucharystii nastąpiło odnowienie święceń kapłańskich. Biskup wezwał wiernych, by modlili się za swoich księży, aby ci, jako wierni słudzy Chrystusa, prowadzili lud do źródła Zbawienia, a także czuli się potrzebni jako kapłani i przewodnicy, którzy prowadzą po drogach Jezusa Chrystusa. W imieniu młodzieży i służby liturgicznej złożono wszystkim duchownym, na ręce ordynariusza diecezji, podziękowanie za pasterską troskę oraz życzenia wytrwałości i dalszych sukcesów w kapłańskiej posłudze. Wielkoczwartkowe spotkanie zakończono agapą w budynku Seminarium Duchownego.

GU